
Projekt „Podłącz Poezję” wchodzi na nowy poziom. W centrum Rzeszowa stanął lustrzany sześcian, któremu towarzyszą wiersze tworzone przez sztuczna inteligencję.
Spis treści:
Na ulicy Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie, pojawiła się niezwykła instalacja. Nad lustrzanym dwumetrowym sześcianem, unosi się baner z hasłem: „Historia jest jak lustro: to, co w niej widzisz, jest tylko twoim odbiciem”.
To najnowszy element projektu Rzeszowskiego Inkubatora Kultury „Podłącz Poezję”, który w tym roku zyskał eksperymentalną, technologiczną formę.
Oddali głos AI
Wiersze prezentowane w instalacji, podobnie jak cytat, zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Autorzy projektu postanowili oddać głos AI. Chcieli sprawdzić czy jej twórczość może mieć uniwersalny wymiar i odzwierciedlać emocje, które przeżywają ludzie, mimo że sama AI ich nie odczuwa.
ZOBACZ TEŻ: „Alysia: Pomiędzy Gwiazdami a Ziemią” – serial tworzony przez AI powstał w Rzeszowie
– Instalacja jest wynikiem naszych własnych rozważań nad rolą sztucznej inteligencji w sztuce i kulturze. Zastanawialiśmy się czy wiersze stworzone przez AI będą miały uniwersalny wymiar, a ich przekaz będzie odbiciem doświadczeń i emocji każdego z nas, mimo to, że sama ich nie posiada – tłumaczą pomysłodawcy.


To odbicie nas samych
Jak tłumaczą – AI nie tworzy w próżni, a czerpie z tego, czym ją „karmimy”: z naszej wiedzy, danych i języka którym z nią rozmawiamy. Teksty wygenerowane przez sztuczna inteligencję są więc odbiciem nas samych. Z tym, że zostały przefiltrowane przez narzędzie, które jedynie łączy elementy naszej zbiorowej świadomości.
CZYTAJ TAKŻE: „Siemaszka” szuka nowej „Lalki”. Kto zostanie nową Izabelą Łęcką?
W założeniu pomysłodawców – instalacja ma być nie tylko miejscem kontemplacji, ale też refleksji nad wpływem technologii na sztukę i tożsamość.
Projekt „Podłącz Poezję” to promocja słowa pisanego
Projekt „Podłącz Poezję” promuje obecność poezji w przestrzeni miejskiej i zachęca mieszkańców do kontaktu ze słowem pisanym.
W pierwszej odsłonie projektu, w różnych punktach miasta, pojawiły się specjalne instalacje z wierszami sześciu rzeszowskich poetów. Zamiast tradycyjnych ładowarek do telefonów, mieszkańcy mogli „naładować się poezją”, czytając utwory lokalnych autorów.
Celem było zachęcenie przechodniów do oderwania się od ekranów smartfonów i zanurzenia w słowie pisanym. Tegoroczna edycja wyznacza nowy kierunek. Ten artystyczno-technologiczny eksperyment, który potrwa do końca maja.
Dołącz do nas e mediach społecznościowych. Polub To Rzeszów na Facebooku, zaobserwuj na Instagramie.