
Podczas komisji gospodarki przestrzennej zaprezentowano nową koncepcję zabudowy Placu Balcerowicza. Projekt dewelopera zakłada połączenie funkcji handlowej z zabudową mieszkaniową. – Ale to nie oznacza zgody na zamianę działek – zaznacza radny Robert Kultys.
Spis treści:
We wtorek, 19 maja, odbyła się pierwsza część posiedzenia komisji gospodarki przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa.
Jak poinformował przewodniczący komisji oraz radny klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Robert Kultys, w jej trakcie omawiane były cztery możliwe scenariusze dotyczące przyszłości targowiska przy ul. Moniuszki, popularnie zwanego Placem Balcerowicza.

Cztery scenariusze
- Scenariusz 1 – wykonanie nowego targowiska w ramach inwestycji mieszkaniowej finansowanej przez Resovia Residence i przy jednoczesnej zamianie z tym inwestorem m.in. działki targowiska za działki przy PCLA.
- Scenariusz 2 – rewitalizacja targowiska w ramach RBO w kwocie do 2 mln zł.
- Scenariusz 3 – wykonanie nowego targowiska w ramach inwestycji finansowanej z budżetu miasta, nowy budynek w całości należący do miasta mógłby oprócz funkcji handlowej na parterze zawierać także parking podziemny na ok. 60 samochodów (1 kondygnacja) i pomieszczenia miejskie o funkcji biurowej, kulturalnej itp. na dodatkowej kondygnacji pierwszego piętra – szacowany koszt inwestycji ok. 20-25 mln zł.
- Scenariusz 4 – niepodjęcie żadnej decyzji, ewentualnie doraźne uporządkowanie i odnowienie istniejącego targowiska.

Nowy Plac Balcerowicza. Targowisko, mieszkania i parking podziemny
Na komisji obecny był architekt Piotr Żabicki z pracowni Kuryłowicz & Associates, który zaprezentował koncepcję zabudowy Placu Balcerowicza wykonaną na zlecenie inwestora, spółki Resovia Residence Development.
Zakłada ona budowę dwóch bloków mieszkalnych – niższego, o wysokości ok. 15 metrów, od strony Poczty Polskiej i wyższego – ok. 30 metrowego – od strony budynku PZU. Na parterze znalazłoby się targowisko, a na wyższych pietrach ok. 60 mieszkań. Do tego dwie kondygnacje garażu podziemnego na ok. 110 miejsc oraz dodatkowe 20 miejsc postojowych przed budynkami.
Najważniejsze jest tu jednak stworzenie nowoczesnej hali targowej. Na parterze wyższej części budynku zaplanowano przestrzeń handlową dla kupców – z boksami i sklepikami. Hala ma być klimatyzowana, co ma całkowicie zmienić standard funkcjonowania bazaru przy Moniuszki.
W niższej części zabudowy również przewidziano handel, ale część miejsca zajmą tam lokale gastronomiczne. Zaplanowana tam restauracja ma mieć też taras wychodzący w stronę al. Cieplińskiego.
Projekt dewelopera dla Placu Balcerowicza zakłada też powstanie otwartego pasażu handlowego pomiędzy obiema częściami budynku. Będzie on zadaszony, ale zachowa charakter handlu „pod chmurką”. To właśnie tam mają znaleźć się stoiska lepiej pasujące do otwartej przestrzeni.

Robert Kultys: Nowa koncepcja jest obiecująca
– Po prezentacji mogę powiedzieć, że ta zmieniona, druga wersja projektu jest obiecująca – komentuje Robert Kultys.
Podkreśla, że projekt uległ zmianie w porównaniu do tego, który był opracowywany po otrzymaniu przez inwestora WZ-ki.
Radny w marcu przedstawił swoją analizę urbanistyczną uwarunkowań dla ewentualnej zabudowy placu Balcerowicza. Zwracał wtedy uwagę na konieczność dostosowania projektu m.in. do ważnego sąsiedztwa z budynkiem zabytkowej Poczty Polskiej z okresu międzywojnia XX w. oraz do osi widokowej z rzeszowskiego rynku, skąd może być widoczny projektowany budynek.
Oznaczało to konieczność obniżenia pierwotnie zaprojektowanej bryły, która mając 25 metrów była od strony poczty zbyt przytłaczająca.
Radny podkreślał wtedy, że przyszła zabudowa targowiska musi umiejętnie wpisać się w otoczenie szanując niższą zabudowę, która rozciąga się przy trakcie prowadzącym do Placu Farnego.

Architekt wziął po uwagę sugestie
– Muszę przyznać z satysfakcją, że prezentując drugą koncepcję, inwestor wziął pod uwagę moje sugestie. Z tej racji jestem ostrożnym optymistą i ten projekt mogę ocenić jako obiecujący. Natomiast jest to dopiero wstępna faza projektowania i dopiero jeśli zamysł tej inwestycji uzyska akceptację Rady Miasta Rzeszowa, to będzie można wymagać dalszego dopracowania i uszczegółowienia architektury, materiałów i detali – mówi.
Dodaje, że obecny na wczorajszej komisji autor projektu architekt Piotr Żabicki sam mówił, że traktuje go jako szkic urbanistyczny, który jedynie określa główne parametry obiektu, a nie jako docelowy projekt.
– Dlatego możemy traktować to jako rozpoczęcie dyskusji nad tym, jak będzie zaprojektowana przestrzeń w tym miejscu. Najprawdopodobniej też zostanie opracowany powstanie plan miejscowy dla tego terenu, który uwzględni efekty tej debaty – podkreśla radny.

Koncepcja nie oznacza akceptacji zamiany działek
Radny kładzie też nacisk na to, że jego wstępna akceptacja koncepcji architektonicznej nie oznacza jeszcze ewentualnej akceptacji dla zamiany działek.
– Zamiana działek wiąże się z większą ilością problemów, jak choćby to, czy zapisy w umowie z inwestorem wystarczająco zabezpieczają interesy miasta oraz to, jak miasto zamierza rozwiązać problem protestu części mieszkańców osiedla Pułaskiego. Z mojej strony przedstawienie przyzwoitego pomysłu na architekturę było warunkiem niezbędnym, żeby w ogóle dalej rozmawiać o zamianie działek – mówi Robert Kultys
I dodaje, że na tym etapie ten wstępny warunek został spełniony.
W piątek ciąg dalszy
W piątek odbędzie dalszy ciąg komisji przestrzennej oraz komisja komunalna, na których radni omówią inne problemy związane z ewentualną zamianą: treść projektu umowy z inwestorem i to czy interesy Miasta zostały wystarczająco zabezpieczone oraz sposób rozwiązania konfliktu w sprawie lokalizacji tymczasowego targowiska przy ROSiR.
– Trzeba też omówić gotowy projekt zmiany planu miejscowego dla działek przy PCLA, który prawdopodobnie zostanie przedstawiony Radzie Miasta do uchwalenia w przypadku, gdyby miało nie dojść do zamiany działek z inwestorem – to osobny bardzo trudny temat – dodaje radny.
Nowy plan dla targowiska przy Moniuszki [WIZUALIZACJE]




21 komentarzy
Prezydent oddaje tereny o wyjątkowej wartości publicznej i inwestycyjnej w zamian za nieruchomości potrzebne do rozwiązania problemu (który sam naważył), które można byłoby rozwiązać inaczej – wykupem, ZRID-em…? Oddajemy 3 atrakcyjne inwestycyjnie działki za jeden trawnik? Oj zbiera się: niegospodarność mieniem i majątkiem, zadłużenie miasta, przerost zatrudnienia, złe decyzje, zaniechania, kiepskie zarządzanie, brak kluczowych drobnych inwestyji dla mieszkańców… – nie zdziwimy się jak ta kumulacja skończy się REFERENDUM, wystarczy iskra. Ludzie, mieszkańcy, pracownicy i przedsiębiorcy są na granicy wytrzymałości.
nie ma to jak pojsc na targ po sliwki czy inne owoce – a tutaj gdzie bedzie sie szlo, do bloku mieszkalnego ? Zostawcie targowisko tam gdzie jest w spokoju!
Magdalena Kucaj czyli zostawić rozpadające się, obskórne budy w centrum miasta zamiast mieć ucywilizowaną przestrzeń i nowoczesny plac targowy?? Leczcie sie k..wa na nogi bo na głowe za późno. Oby ten projekt wygrał
Mateusz Kiwak Kuśnierz moze mieszkancy miasta Rzeszow powinni sie wypowiedziec na ten temat w drodze referendum ? moze nie kazdy gustuje w betonozie powszechnej i chce pozostawienia na wolnym powietrzu budek , nie koniecznie w obecnym ich stanie ? Dlaczego wtlacza pan agresywnie innym swoja wizje ? pod pretekstem „cywilizacji” przemyca pan blok , w blok, okno w okno i to w samym centrum. Jest pan rzecznikiem prasowym tego dewelopera? Miasto niech sie rozrasta, ale czemu zamiast poszerzac je, tworzy sie taka napackana na kupie zabudowe wysoka, a wywala sie wolno stojace stragany z warzywami i owocami? Ludzie maja prawo do wlasnego zdania. Jakie beda czynsze w takich lux budynkach – jakie beda ceny warzyw i owocow wtedy i czy wogole ktos tam jeszcze bedzie je sprzedawal? Ludzi interesuje zakup swiezych jarzyn, nie z niemieckich supermarketow, za normalne pieniadze – to pan rozumie ? Przeklinac to sobie mozesz sam, do wlasnego odbicia w lustrze, idioto!
Magdalena Kucaj i już wiem że mam do czynienia z pisowskim tłukiem
Mateusz Kiwak Kuśnierz ja wiem, ze mam do czynienia z prostackim chamem, zawsze mozesz sam jesc plastikowy ryz i laboratoryjnie wychodowane mieso, wolna wola, tylko czemu innym chcesz urzadzac jadlospis ? przeciez za cena czynszy ida ceny produktow sprzedawanych w tych lokalach, to oczywiste. Pozwol innym sie wypowiedziec, poczytaj innych komentarze.
Magdalena Kucaj co jest złego w laboratoryjnie hodowanym mięsie? Cały świat powinien na takie przejść aby zlikwidować rzeźnie i zabijanie zwierząt. Ale tacy ludzie jak ty ńie pojmą tego. A stragany i bazar powtarzam że ma być w oraz wokoł nowego budynku także nikt by nie ucierpiał. Plastikowy ryż? Gdzie można taki kupić, w sklepie z zabawkami xDDD? Sprana głowa…
Mateusz Kiwak Kuśnierz można zrewitalizować jak rozumiesz co to znaczy
Stif Kowalczyk powiedziałem już trollu żebyś milczał. Fejkowe konta powinnt być blokowane
już to widzę, ściema
Zostawcie ryneczek w spokoju to juz nie jest śmieszne co wy wyrabiacie. Wszędzie tylko deweloper rządzi cały Rzeszów juz zabetonował. Masakra
piękne plany już widzę protesty początkowo zadowolonych mieszkańców dostawa 6.00 sprzątanie po 22 haha już lepiej tam na górze jakieś mieszkania dla studentów zrobić
Oby ten projekt wygrał, jest piękny. Wreszcie to miejsce zostałoby ucywilizowane jak na centrum miasta przystało i bazar dalej by był tylko w ślicznym, uporządkowanym, nowoczesnym wydaniu. Wilk syty i owca cała. W takim samym stylu powinni zrobić na Szczękach naprzeciwko hali targowej. Biurowiec a na dole w parterze obecni najemcy z tamtejszych lokali oraz budek. Stragany, itd.
Mateusz Kiwak Kuśnierz Koniecznie jeszcze jakiś kraftowy chłopak z gitarą
Wincyj betonu i miejsca dla deweloperów! Ten projekt jest za mały. Powinno być 50 pięter minimum. I grafiti z postaciami zasłużonych dla dewelopera.
Pomijajac projekt i pomysl to osoby, ktore korzystaja z balcerka i wiedza jacy ludzie tam sprzedaja, jakie produkty i skad nie wspominajac o relacja czysto ludzkich myslicie, ze bedzie ich stac na oplate wynajmu miejsca na swoje warzywka, owoce, mieso, nabial itp, a jesli tak to stali kupcy beda na tyle wierni, ze beda kupowac produkty w wyzszej cenie? No, bo cos za cos… Dobrze by bylo spojrzec szerzej, kto jest zarowno sprzedawca jak i kupujacym….
O, tym razem AI slop nazywamy dumnie „koncepcją”?
Przeciez na to nie bedzie stac ludzi, ktorzy teraz tam sprzedaja. To jest miejsce ktore istnieje od zawsze i nadal duzo ludzi tam kupuje – ja zreszta tez. Zbudowac kolejny blok to nie jest rozwiazanie…
Ja mam pytanie kto będzie w tych wszystkich nowo wybudowanych blokach mieszkał
serio nie czujecie tematu jak Fiołek nas sprzedaje? Przecież teraz już nie ma miesiąca żeby jakiś przewał nie szedł. Projekty generowane w AI i to łykacie?
Idźcie na ten bazar i zapytajcie czy Ci sprzedawcy chcą tej zmiany, dowiecie się w 5 minut jak się sprawy mają. Zapytajcie mieszkańców z najbliższej okolicy czy chcą te bloki, też szybko wyjaśnią o co chodzi.
Nie dajcie się łapać na malowane w AI na kolanie proste obrazki. Dla porównania macie jak to pewnie będzie wygladać w realu – nawet AI pootrafi narysować „nie przekoloryzowaną, realistyczną wizualizację”
Większość polskich miast ma kilka lokalizacji „ryneczków” lub hal handlowych….czy tylko Rzeszów ma z tym problem? Kto chce dostać w łapę za oddanie tej lokalizacji deweloperce???