
Rzeszowscy kardiolodzy dziecięcy dokonali kolejnego przełomu. 12-letni chłopiec z wrodzoną wadą serca przeszedł pionierski zabieg i już dzień po operacji wrócił do normalnego życia.
Lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie przeprowadzili pierwszy na Podkarpaciu zabieg implantacji stentgraftu do aorty u dziecka. Operację wykonano w nowoczesnej pracowni angiografii.
Konieczna była szybka interwencja
Pacjentem KSW był 12-letni chłopiec z wrodzoną wadą aorty. Badania: echo serca i tomografia komputerowa – wykazały poważne zwężenie i niemal całkowite przerwanie ciągłości łuku aorty. Konieczna była szybka interwencja.
CZYTAJ TAKŻE: Nowy angiograf w rzeszowskim szpitalu. Przełom w leczeniu dzieci i dorosłych
Zabieg przeprowadził zespół kardiologów dziecięcych w składzie: dr n. med. Oksana Trębacz, lek. med. Wojciech Tarała, lek. med. Katarzyna Szafarz i dr n. med. Piotr Weryński.
Operację wykonano w znieczuleniu ogólnym, z zabezpieczeniem kardiochirurgicznym. Wszczepiono specjalny stentgraft BeGraft, który pozwolił odbudować prawidłowy przepływ krwi między łukiem aorty a jej częścią piersiową.

Chłopiec wrócił do codziennych zajęć
Zabieg zakończył się pełnym sukcesem. Już następnego dnia chłopiec czuł się dobrze i wrócił do codziennych zajęć, bez bólu i bez powikłań.
Kardiologia dziecięca w rzeszowskim szpitalu dynamicznie się rozwija. Pododdział Kardiologii Dziecięcej w I Klinice Pediatrii i Gastroenterologii działa od lutego 2022 roku. Lekarze wykonują tam zarówno zabiegi diagnostyczne, jak i skomplikowane operacje interwencyjne.
ZOBACZ TEŻ: Oddział Gastroenterologii i Endokrynologii już działa w szpitalu MSWiA
W grudniu 2024 roku zespół przeprowadził unikatowy zabieg wszczepienia zastawki Myval THV u 16-letniej pacjentki z ciężką wadą serca. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce.
Szpital w Rzeszowie coraz częściej porównywany jest do wiodących ośrodków kardiologii dziecięcej w Europie.
