piątek, 4 kwietnia 2025
Jan Szczepkowski w Rzeszowskim Domu Sztuki
Jan Szczepkowski otworzył wystawę w Rzeszowskim Domu Sztuki. W tle obrazy: „Materia poezji” i „Ciemny las”. | Fot. Wit Hadło

Trzy tytuły, trzy wernisaże. W czwartek udało mi się odwiedzić trzy rzeszowskie galerie, w których niemal równocześnie rozpoczęto ekspozycję nowych wystaw. Zapraszam na krótką fotorelację.


Jak w raju wiosną – malarstwo Jana Szczepkowskiego

W Rzeszowskim Domu Sztuki Doroty i Adama Rajzerów (Rzeszów, ul. A. Mickiewicza 13) od pierwszego dnia wiosny można oglądać bardzo ciekawą wystawę. Pochodzący z Sanoka i uznany już w świecie artysta Jan Szczepkowski, jeden z najciekawszych współczesnych polskich malarzy, prezentuje tam najnowszy cykl obrazów zatytułowany „Utopia Moderna”.

Jest to malarstwo nawiązujące stylistyką do XIX-wiecznych francuskich akademików, lecz naładowane współczesnymi emocjami i uczuciami. Artysta intryguje stawiając zagadki i fragmentarycznie odsłaniając tajemnice, a interpretację zostawiając wrażliwości odbiorcy.

– Zawsze moją inspiracją była stara fotografia. To ona jest punktem wyjścia moich kompozycji – twierdzi Jan Szczepkowski.

„Świat wykreowany przez Jana Szczepkowskiego zaprasza nas w podróż do krainy alegorii. W scenę arkadyjskiego pejzażu wplata wysmukłe, nagie ciała nieskrępowane ni pozą, ni gestem. Wręcz idealnie piękne, tajemnicze, wymuskane światłem i spowite mrokiem” –  napisała w katalogu wystawy jej kurator Dorota Rucka-Marmaj.

Wystawa malarstwa Jana Szczepkowskiego w Rzeszowskim Domu Sztuki potrwa do 12 kwietnia.

Wernisaż malarstwa Jana Szczepkowskiego w Rzeszowie
Na wernisaż prac Jana Szczepkowskiego przyszło wielu miłośników malarstwa. | Fot. Wit Hadło
Obraz Jana Szczepkowskiego na wystawie w Rzeszowie
Obraz „Nie-miejsce”. | Fot. Wit Hadło
Wernisaż malarstwa Jana Szczepkowskiego w Rzeszowskim Domu Sztuki
Dorota Rucka-Marmaj, kurator wystawy, Adam Rajzer, Jan Szczepkowski, Dorota Rajzer oraz Paweł Olearka podczas czwartkowego wernisażu. | Fot. Wit Hadło
Obraz Jana Szczepkowskiego "Mit i rzeczywistość"
Obraz „Mit i rzeczywistość”. | Fot. Wit Hadło

Dziedzictwo Witkiewiczów

W bieżącym roku obchodzimy 110. rocznicę śmierci Stanisława Witkiewicza (ojca), a także 140. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego (syna).

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa z tej okazji zainaugurowała wystawę pt. “Światło i Cień. Dziedzictwo rodziny Witkiewiczów”, na którą składają się zdjęcia tych dwóch artystów, wybitnych postaci polskiej kultury.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które jest organizatorem wystawy, posiada w swoim archiwum fotograficznym największą kolekcję szklanych negatywów rodziny Witkiewiczów, głównie autorstwa Witkacego.

Na wystawie w Rzeszowie prezentowany jest kuratorski wybór 35 fotografii, które oscylują wokół trzech głównych motywów: portretu, pejzażu oraz sztuki, jako autonomicznego tematu, ale pojawiającego się także jako miejsce pracy lub dopełnienie postaci.

Kuratorem wystawy – z ramienia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem – jest Zofia Radwańska, a jej ekspozycja w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Wystawa „Światło i Cień. Dziedzictwo rodziny Witkiewiczów” potrwa do 17 kwietnia br.

Wernisaż zdjęć z archiwum Witkiewiczów w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa
O zdjęciach Witkiewiczów opowiadali Jerzy Zegarliński i Piotr Piech. | Fot. Wit Hadło
Dziedzictwo Witkiewiczów w GFMR.
Jednym z tematów wystawy w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa jest portret. | Fot. Wit Hadło
Wernisaż wystawy zdjęć z archiwum Witkiewiczów w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa
Widzowie podczas wernisażu. | Fot. Wit Hadło
Wernisaż wystawy w GFMR
Jerzy Zegarliński organizator wystawy, Piotr Piech, dyrektor GFMR i Katarzyna Pawlak z Urzędu Miasta Rzeszowa podczas wernisażu. | Fot. Wit Hadło
Wystawa "Dziedzictwo WItkiewiczów" w Rzeszowie
Zdjęcia z archiwum rodziny Witkiewiczów można oglądać w Rzeszowie do 17 kwietnia. | Fot. Wit Hadło

Między jawą a snem – obrazy Moniki Panek

Trzeci z czwartkowych wernisaży odbył się w Rzeszowskiej Galerii r_z (ul. 3-go Maja 16). Przez najbliższe dwa tygodnie można tu oglądać wystawę malarstwa Moniki Panek pt. „Fantazmaty i przebudzenia”. Tak zresztą zatytułowane są wszystkie obrazy.

Artystka wprowadza widza w mroczny, tajemniczy i mistyczny stan będący gdzieś na pograniczu jawy i snu, łączący się dodatkowo z nastrojem intymnego i dotkliwie bolesnego przeżywania żałoby. Odrealniona rzeczywistość przenosi widza jakby w inny wymiar czy stan świadomości, pozwalając swobodnie interpretować przedstawione przez artystkę malarskie przestrzenie. Jednak ten oniryczny świat odnosi się do autentycznych wydarzeń – śmierci bliskiej osoby i próbami podjęcia dialogu ze zmarłą.

Wystawa prac Moniki Panek w Rzeszowie potrwa do 6 kwietnia.

Malarka Monika Panek na wernisażu w Rzeszowie
Autorka obrazów Monika Panek. | Fot. Wit Hadło
Wernisaż w rzeszowskiej Galerii r_z
Licznie zgromadzeni widzowie podczas wernisażu w Rzeszowskiej Galerii r_z. | Fot. Wit Hadło
Prace Moniki Panek z cyklu "Fantazmaty i przebudzenia" na wystawie w Rzeszowie
Monika Panek prezentuje w Rzeszowie obrazy z cyklu „Fantazmaty i przebudzenia”. | Fot. Wit Hadło
Obrazy z cyklu "Fantazmaty i przebudzenia" Moniki Panek w rzeszowie
Odrealniona rzeczywistość przenosi widza jakby w inny wymiar, czy stan świadomości. | Fot. Wit Hadło
Obrazy Moniki Panek na wystawie w Galerii r_z
„Fantazmaty i przebudzenia” kreują stan będący gdzieś na pograniczu jawy i snu. | Fot. Wit Hadło
Wystawa obrazów w Galerii r_z w Rzeszowie
Świat przedstawiony na obrazach, które możemy oglądać w Rzeszowie, odnosi się do autentycznych wydarzeń – śmierci bliskiej osoby. | Fot. Wit Hadło
Wernisaż wystawy obrazów Moniki Panek w Rzeszowie
Każdy może poszukiwać swojego klucza do malarstwa artystki. | Fot. Wit Hadło
Udostępnij.

Od urodzenia mieszka w Rzeszowie. Lubi podróże, jazz i muzykę poważną graną na żywo, a także teatr. Nie rozstaje się z aparatem.

Zostaw Komentarz