
Czy zakup sprzętu medycznego dla przychodni w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego powinien znaleźć się w kategorii osiedlowej? Radny ze Staromieścia ma wątpliwości. I zgłasza skargę do Komisji RBO.
Spis treści:
„Zakup aparatu RTG dla Przychodni Specjalistycznej nr 2 przy ul. Lubelskiej 6” to projekt, który został zakwalifikowany w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim do drugiej kategorii, jako zadanie osiedlowe.
Przemysław Hubert, radny osiedla Staromieście, w liście do naszej redakcji pisze, że sprawa jest dość kontrowersyjna i budzi poważne wątpliwości. Twierdzi wręcz, że narusza ona obowiązującą uchwałę Rady Miasta Rzeszowa, która precyzyjnie określa kryteria kwalifikacji projektów.
Czy to zadanie osiedlowe? Przychodnia obsługuje pacjentów z całego Rzeszowa
– Zgodnie z uchwałą Kategoria II dotyczy projektów realizowanych na terenie jednego osiedla, skierowanych do jego mieszkańców, a wszystkie projekty muszą zapewniać nieodpłatny dostęp do efektów realizacji – tłumaczy. – W przypadku projektu zakupu aparatu RTG mamy natomiast do czynienia z inwestycją o charakterze ogólnomiejskim. Przychodnia obsługuje pacjentów z całego Rzeszowa, a także spoza miasta.
Poza tym na stronie internetowej placówki można znaleźć informację, że część badań wykonywana jest odpłatnie, co bezpośrednio narusza zasadę nieodpłatności zapisaną w uchwale
dodaje Przemysław Hubert.
SPRAWDŹ: 161 pomysłów rzeszowian powalczy o realizację w ramach budżetu obywatelskiego
Komisja RBO nie miała wątpliwości, projekt przeszedł dalej
Co na to miejscy urzędnicy? Z pytaniem zwróciliśmy się do Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
– Komisja do spraw RBO analizowała każdą z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. W regulaminie jest zapis, że podobne inwestycje zgłasza się na terenie, gdzie mają być zrealizowane. Dlatego projekt został zakwalifikowany do dalszego etapu – mówi Artur Gernand.
Zarzut, że z aparatu RTG korzystać będą również mieszkańcy innych osiedli, uważa za zupełnie nietrafiony.
Od razu podaje przykład Ochotniczych Straży Pożarnych, które działają na wielu przyłączonych do Rzeszowa osiedlach i co roku walczą o pieniądze z RBO. Głównie na sprzęt, który ułatwia im pracę i pomaga w ratowaniu mienia i życia mieszkańców.
Przecież strażacy, dajmy na to z Drabinianki, jadąc na akcję na Słocinę, nie zostawiają go w garażu, dlatego, że kupiony został z projektu osiedlowego
mówi Artur Gernand.
I dorzuca jeszcze jeden przykład. Osiedlowe parki rekreacji, które często są finansowane właśnie z budżetu obywatelskiego.
– Korzystać z nich mogą wszyscy mieszkańcy. Nikt nie sprawdza dowodów, czy szkolnych legitymacji, przy wejściu na plac zabaw na przykład na Baranówce – mówi. – A co do wspomnianych płatności za badania. Zakładając, że to zadanie wygra, to na pewno przy użyciu tego aparatu RTG sporo badań będzie wykonywanych za darmo.
RTG kontra park. Nieuczciwa konkurencja?
Radny ze Staromieścia wątpliwości ma jednak więcej. Jego zdaniem kategoria osiedlowa powinna być przeznaczona dla lokalnych inicjatyw.
– Takie działanie zaburza równość szans, ponieważ projekt o zasięgu ogólnomiejskim konkuruje bezpośrednio z typowymi, osiedlowymi pomysłami. Takimi jak np. zgłoszony do RBO Park Staromiejski. Uważam, że mieszkańcy Rzeszowa mają prawo wiedzieć, jak ich zaangażowanie w budżet obywatelski może zostać osłabione przez nieprawidłowe decyzje proceduralne – mówi.
POLECAMY: Nad Wisłokiem miały być estakady. Jest śmietnisko i plan na wieżowce
I na ten zarzut ratusz ma odpowiedź.
– Nieprzypadkowo zacząłem od projektów straży pożarnej. Zdarzają się telefony, że ze strażakami nie ma szans, bo oni są świetnie zorganizowani i mają duże zaufanie społeczne. Powtórzę jednak jeszcze raz. Komisja podjęła decyzję, że takie projekty są zgodne z prawem.
I apeluję, żeby podobne zastrzeżenia zgłaszać już po tej edycji RBO. Może faktycznie trzeba będzie nad tym usiąść, przedyskutować temat i, skoro wątpliwości się pojawiają, jakoś skorygować regulamin.
kończy rzecznik prezydenta.
Głosowanie na RBO rozpocznie się 21 maja
A my przypominamy, że dziś, 13 maja, upływa termin odwołań, które mogą składać autorzy pomysłów niezakwalifikowanych do tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ostateczną listę pomysłów, które trafią pod głosowanie, poznamy 20 maja. Samo głosowanie rozpocznie się dzień później, 21 maja, i potrwa do 4 czerwca.
Zwycięskie projekty poznamy 13 czerwca 2025 roku. Ich realizacja zaplanowana jest na 2026 rok.
Masz ciekawy temat? Napisz na re******@*******ow.pl lub skontaktuj się z nami przez Facebooka.