
Dbanie o zdrowie oczu nie musi być trudne. Wystarczy znać kilka prostych zasad, aby w sytuacji problemów ze wzrokiem wiedzieć, gdzie szukać pomocy okulistycznej.
Przeczytaj krótki przewodnik przygotowany przez podkarpacki NFZ. Dowiedz się z niego, kiedy wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, a kiedy konieczna jest szybka interwencja okulistyczna.
Spis treści:
Kiedy zgłosić się do lekarza rodzinnego?
W przypadku łagodnych dolegliwości, takich jak:
- zapalenie spojówek,
- jęczmień,
- gradówka,
- obecność ciała obcego w worku spojówkowym lub pod powieką,
pomoc uzyskasz u lekarza rodzinnego (POZ).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mniej bólu, większy komfort. Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym w rzeszowskim szpitalu
Lekarz pierwszego kontaktu posiada odpowiednie kompetencje, aby rozpoznać i leczyć podstawowe choroby narządu wzroku, przepisać krople antybiotykowe, nawilżające czy przeciwalergiczne. I nie potrzebujesz do tego skierowania.
Lek. med. Klaudiusz Gerke, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki na obszarze woj. podkarpackiego: – Łagodne choroby okulistyczne są łatwe do zdiagnoznowania i nie wymagają sprzętu specjalistycznego. Również ciało obce w worku spojówkowym, czy pod powieką lekarz POZ potrafi usunąć.
Kiedy udać się do poradni okulistycznej?
W przypadku nagłych objawów, takich jak:
- uraz oka,
- nagłe zaniewidzenie,
- silny ból gałki ocznej,
powinieneś udać się bezpośrednio do poradni okulistycznej.
W trybie nagłym nie jest wymagane skierowanie. Choć nie oznacza to natychmiastowego przyjęcia bez kolejki, w pilnych przypadkach pacjent powinien zostać zaopatrzony w ciągu 60–120 minut (a często dużo szybciej).
Trzeba jednak pamiętać, że większość poradni okulistycznych działa do godziny 18:00.
Kiedy konieczna jest wizyta w szpitalu?
Skierowanie pacjenta do szpitalnego oddziału okulistycznego powinno nastąpić, gdy nie da się osiągnąć celu terapeutycznego w poradni. Jak informuje podkarpacki NFZ jest to kluczowe w sytuacjach, gdy stan pacjenta wymaga zaawansowanej diagnostyki lub interwencji chirurgicznej, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu wzroku.
Gdzie szukać pomocy okulistycznej w nocy?
Jeśli pilne objawy pojawią się po godzinie 18, należy zgłosić się na Izbę Przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Po wstępnym badaniu, pacjent zostanie skierowany na konsultację okulistyczną na oddziale szpitalnym.
ZOBACZ TEŻ: Kleszcze już atakują. Jak chronić psy i koty przed groźnymi chorobami?
Ważne: nie należy czekać z wizytą u okulisty w nocy, a także nie szukać wtedy pomocy w przypadkach błahych, niewymagających natychmiastowej interwencji lekarza. Niestety, aż 80% nocnych konsultacji okulistycznych dotyczy schorzeń, które można było załatwić ambulatoryjnie w ciągu dnia.
– Na dzień dzisiejszy mamy bardzo dobry i szybki dostęp do leczenia w poradniach, więc gorąco zachęcam i sugeruję udawanie się po pomoc w trybie ambulatoryjnym w ciągu dnia – mówi Rafał Śliz, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ.
Poradnie okulistyczne na Podkarpaciu. Gdzie szukać informacji?
Na Podkarpaciu działa ponad dziewięćdziesiąt poradni okulistycznych w ramach NFZ. Gdzie szukać pomocy okulistycznej?
Pełny wykaz dostępny jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć? oraz pod numerem bezpłatnej, całodobowej infolinii: 800 190 590.