
Ratownicy coraz częściej spotykają się z agresją podczas udzielania pomocy. Dlatego w Rzeszowie odbyło się szkolenie z podstaw samoobrony, prowadzone przez policjantów specjalizujących się w taktykach interwencyjnych.
Na skróty:
Ratownicy medyczni coraz częściej spotykają się z agresją ze strony osób, którym chcą pomóc, lub ze strony ich bliskich. I chociaż na Podkarpaciu nie doszło na szczęście do drastycznych przypadków ataków na ratowników, to oni dobrze wiedzą, że w sytuacjach zagrożenia liczą się nie tylko umiejętności medyczne, ale też znajomość samoobrony.
ZDJĘCIA: Ratownicy medyczni uczą się samoobrony. Policyjne szkolenie w Bieszczadach
Wczoraj (15 kwietnia) w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie odbyło się specjalistyczne szkolenie dla ratowników medycznych z zakresu samoobrony. Zajęcia poprowadzili funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – nadkom. Jacek Kaczmarski oraz asp. Marcin Wierzchowski, którzy na co dzień zajmują się szkoleniami z taktyk interwencji.

Zagrożenie jest bardzo realne
Jak podkreślają organizatorzy szkolenia, przypadki ataku na ratowników zdarzają się coraz częściej i niosą realne zagrożenie dla personelu medycznego. Dlatego szkolenie miało ich przygotować do radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, zwłaszcza podczas kontaktu z agresywnymi pacjentami.
Zajęcia podzielone były na dwie części. W części teoretycznej ratownicy poznali m.in. podstawy prawne dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego. Natomiast w części praktycznej uczyli się podstawowych technik samoobrony i bezpiecznego reagowania na ataki.
CZYTAJ TAKŻE: Czterech poszukiwanych zatrzymanych przez podkarpackich „łowców głów”
Szkolą ratowników z całego Podkarpacia
Szkolenie w Rzeszowie było częścią szerszego programu, który realizowany jest dzięki porozumieniom podpisanym pomiędzy Policją a dysponentami Pogotowia Ratunkowego w regionie. Podobne zajęcia odbywają się także m.in. w Sanoku, Mielcu, Przemyślu i Krośnie.
Celem takich działań jest zwiększenie bezpieczeństwa ratowników i poprawa ich przygotowania do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Jak mówią uczestnicy – wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia mogą okazać się bezcenne w codziennej pracy.
Ratownicy medyczni z Rzeszowa uczą się samoobrony [ZDJĘCIA]







