
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę ostatniego odcinka S19 w województwie podkarpackim. Trasa o długości 5,2 km z Jawornika do Lutczy ma zostać oddana do użytku do 2031 roku. Inwestycja o wartości 1,9 miliarda złotych to kluczowy fragment szlaku Via Carpatia.
W środę, 13 listopada, podpisano umowę na budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Trasa o długości 5,2 km między Jawornikiem a Lutczą ma zostać zrealizowana w ciągu 59 miesięcy przez konsorcjum firm Gülermak i Budimex. Kontrakt, opiewający na 1,9 miliarda złotych, obejmuje kompleksową realizację w systemie „Projektuj i Buduj”. Dzięki tej inwestycji Podkarpacie stanie się ważnym punktem na szlaku Via Carpatia, który łączy północ z południem Europy.
Wyzwania techniczne i trzykilometrowy tunel
Realizacja inwestycji została podzielona na dwa główne etapy. Pierwszy z nich to opracowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych (ZRID), co ma potrwać 21 miesięcy. Wykonawcy następnie przystąpią do robót terenowych, które potrwają 38 miesięcy.
Ze względu na trudne warunki geologiczne, a także okresowe wyłączenia zimowe (od grudnia do marca), zakończenie budowy ostatniego podkarpackiego odcinka S19 przewidziano na rok 2031.
Teren, przez który przebiegać będzie nowy odcinek ekspresówki, charakteryzuje się skomplikowaną budową geologiczną typową dla fliszu karpackiego, z warstwami zlepieńców, piaskowców i łupków ilastych. Wyjątkowe wyzwania wiążą się także z jego ukształtowaniem – inwestycja przejdzie przez liczne wzniesienia i doliny.
W celu zminimalizowania wpływu na środowisko, zaplanowano estakadę o długości 780 m oraz tunel pod górą Kamieniec o długości niemal 3 km. Będzie to najdłuższy tunel z trzech planowanych na S19 w regionie.
S19 na Podkarpaciu będzie miała 169 kilometrów
Budowa tego odcinka S19 jest częścią większego projektu – trasy Via Carpatia, która połączy Europę Północną z Południową. Przebiegać ma przez osiem państw: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Grecję i Turcję. W Polsce szlak liczył będzie około 700 kilometrów, a w samym województwie podkarpackim docelowa długość trasy wyniesie 169 kilometrów.
Obecnie kierowcy korzystają z 81,8-kilometrowego S19 na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Ten odcinek ekspresówki połączył stolice województwa podkarpackiego i lubelskiego. Kierowcom z Podkarpacia zapewnił też szybkie połączenie z Rzeszowa przez Lublin do Warszawy. Mieszkańcy lubelskiego mogą się z kolei błyskawicznie dostać na autostradę A4.
Podkarpacki odcinek Via Carpatia składa się z kilku mniejszych fragmentów w różnym etapie realizacji – od oddanych już do ruchu, przez będące w budowie, aż po planowane. Prace nad kolejnymi 84 kilometrami trasy są na zaawansowanym etapie.
Budowa S19 trwa już na odcinkach Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla. Na etapie uzyskiwania ZRID są odcinki Domaradz – Krosno i Dukla – Barwinek, a projektowanie trwa dla etapów Jawornik – Lutcza i Lutcza – Domaradz).

Ma być bezpiecznie i komfortowo
W ramach realizacji odcinka S19 Jawornik – Lutcza przewidziano budowę drogi o przekroju dwujezdniowym z pasem awaryjnym, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróży. Powstaną również obiekty inżynierskie. Oprócz tunelu i estakady będzie to m.in. most pełniący funkcję przejścia dla małych zwierząt.
Dla podróżujących zaplanowano Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) w Jaworniku w kierunku Barwinka, co ułatwi przejazd na długich trasach. Inwestycja uwzględnia także instalację urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz systemy zarządzania ruchem, które pomogą sprawnie monitorować i kontrolować ruch.
Budowa ostatniego odcinka S19 na Podkarpaciu to istotny krok w kierunku zakończenia szlaku Via Carpatia na terenie Polski. Dzięki tej inwestycji region zyska nowoczesną infrastrukturę drogową, a podróżni – szybkie połączenie z krajami Europy Południowej.