
Mimo zwycięstwa w przetargu na dostawę wodoru dla rzeszowskiego MPK, Polenergia rezygnuje z realizacji umowy. Decyzja zarządu H2HUB Nowa Sarzyna stawia pod znakiem zapytania przyszłość wodorowych autobusów w mieście
Polenergia nie przystąpi do realizacji umowy, którą zawarła z władzami Rzeszowa. Zarząd projektu H2HUB Nowa Sarzyna poinformował w piątek, 9 stycznia, o zaistnieniu okoliczności uniemożliwiających zawarcie kontraktu. Umowa miała obejmować dostawy paliwa dla MPK Rzeszów przez 15 lat oraz budowę dwóch stacji tankowania – w Rzeszowie i Nowej Sarzynie.
Rzeszów dostał 70 mln złotych na autobusy wodorowe
Miasto Rzeszów w październiku 2024 roku ogłosiło wyniki przetargu, zakładając, że pierwsze autobusy napędzane wodorem wyruszą na ulice Rzeszowa jeszcze w 2025 roku. Jednak opóźnienia w podpisaniu kontraktu skróciły czas na przygotowanie inwestycji. Eksperci wskazują, że problemem mogły być również trudności finansowe samorządów, związane z brakiem wsparcia rządowego dla technologii wodorowych.
Decyzja Polenergii komplikuje plany władz Rzeszowa, które na zakup wodorowych autobusów otrzymały 70 mln zł z KPO. Teraz termin ich wdrożenia prawdopodobnie zostanie przesunięty. Miasto analizuje sytuację i nie wyklucza renegocjacji warunków umowy lub ogłoszenia nowego przetargu.
Projekt H2HUB Nowa Sarzyna miał być kamieniem milowym w komercjalizacji zielonego wodoru w Polsce. Wycofanie Polenergii pozostawia jednak wiele pytań o przyszłość tej technologii w transporcie miejskim.