
Pracownia MWM Architekci zaprezentowała ostateczny projekt sześciokondygnacyjnego biurowca. Corner Point powstanie w ścisłym centrum Rzeszowa, tuż obok placu Balcerowicza. Budowa ma ruszyć już wiosną.
Ostateczną bryłę budynku biurowego klasy A Corner Point, pracownia MWM Architekci zaprezentowała na początku marca. Jak poinformowano, to wariant, na który miasto wydało pozwolenie na budowę.
– Trwa komercjalizacja i odliczmy dni do rozpoczęcia budowy. Ilość problemów i uzgodnień związana z planowaniem inwestycji w takim miejscu to był istny koszmar, ale wreszcie jest – informują architekci.
Budynek powstanie w ścisłym śródmieściu Rzeszowa, przy rondzie Pakosława – u zbiegu ul. Lisa-Kuli, Zygmuntowskiej i Moniuszki. Jak przekonują projektanci, „działka przylegająca do jednego z najważniejszych skrzyżowań z założenia czeka na dominantę, która stanie trwałym elementem jego tożsamości kulturowej miasta”.
Bądź na bieżąco. Dołącz do nas na Facebooku: To Rzeszów.
Sześć kondygnacji i podziemne garaże
Biurowiec będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych i około ok. 6 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W części podziemnej, na dwóch poziomach, zlokalizowane będą garaże dla pracowników.
Corner Point ma wyróżniać się wyjątkową bryłą. Będzie ją charakteryzował opływowy kształt i kaskadowe ułożenie pięter, które sprawia wrażenie, że obiekt odchyla się od pionu.
– Budynek w zamyśle ma przywracać tkance miejskiej jej ludzki wymiar poprzez uporządkowanie i uzupełnienie zabudowy oraz tworzenie wartościowych przestrzeni publicznych – czytamy w opisie architektów.

Corner Point ma być efektowny i ekologiczny
Efektowny wygląd ma mu nadać uskokowy układ okien, który dodatkowo minimalizuje przegrzewanie pomieszczeń. Ciekawa architektura i narożne usytuowanie sprawiają, że obiekt z daleka będzie rozpoznawalny i wyeksponowany.
– Pomimo nietypowego kształtu, budynek mieści w sobie funkcjonalną przestrzeń biurową. Charakterystyczny, wygięty łukowato obrys ścian poprawia komfort akustyczny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a kształt fasady minimalizuje przegrzewanie pomieszczeń i pomaga obniżyć zapotrzebowanie na energię – dodają projektanci.
Na parterze budynku ma się znaleźć powierzchnia biurowa i lokale handlowo-usługowe. Budynek będzie posiadać wysoki standard wykończenia, proekologiczne rozwiązania, możliwość elastycznej aranżacji przestrzeni oraz znaczne przeszklenia i optymalny dostęp światła dziennego.
Wpisany w charakterystyczna miejską zabudowę
Pracownia MWM Architekci była wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych. Zaprojektowała m.in. słynną rzeszowską okrągłą kładkę, kampus Politechniki Rzeszowskiej czy Hotel w Arłamowie.
ZOBACZ TAKŻE: Magdalena Kobrzyńska zagrała na dachu Olszynki Park. „Chcieliśmy pokazać innowacyjność Rzeszowa”
Architekci projektując biurowiec przy rondzie Pakosława, pod uwagę wzięli charakterystyczną zabudowę śródmiejską, jej intensywność i zwarty charakter. Jak zauważyli – przestrzeń polskich miast charakteryzuje się „ubytkami, niedorozwojem tkanki miejskiej i wysokimi kosztami infrastruktury związanymi z rozproszeniem zabudowy”.
– Zgodnie z klasycznymi zasadami urbanistyki projekt przywraca tradycyjną ciągłość pierzei miejskich ulic, uzupełnia rozerwaną tkankę miejską i domyka narożnik zabudowy i tworząc dominantę – dodają projektanci.
Zaczną budowę na wiosnę
Pozwolenie na budowę biurowca Corner Point wydano w sierpniu 2024 roku, a inwestor – rzeszowska spółka Lemax, przygotowuje się już do rozpoczęcia prac. Początek budowy planowany jest na wiosnę 2025 roku, zgodnie z planem powinna potrwać około dwóch lat. Obecnie w internecie można znaleźć już oferty sprzedaży powierzchni biurowych w budynku.
Rozpoczęcie budowy będzie się wiązać z utrudnieniami w ruchu dla kierowców oraz pieszych. Przez najbliższe dwa lata radzimy omijać okolice ul. Lisa-Kuli i jedno z najruchliwszych skrzyżowań w mieście.
