niedziela, 13 kwietnia 2025
Politycy i samorządowcy: Władysław Ortyl, Konrad Fijołek, Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Krystyna Stachowska.
Władze miasta i województwa ogłosiły dziś konkurs architektoniczny na inwestycję stulecia, jaka ma być Biblioteka Nowa. | Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Biblioteka Nowa może być jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji kulturalnych w historii Rzeszowa. Ogłoszono właśnie konkurs architektoniczny na projekt. Jego koszt szacowany jest na miliony złotych, a sama inwestycja może kosztować nawet 450 milionów.


W nową bibliotekę w Rzeszowie po równo zainwestuje samorząd województwa podkarpackiego oraz miasto Rzeszów. List intencyjny w tej sprawie podpisano już niemal dwa lata temu, w czerwcu 2023 roku.

Biblioteka Nowa ma stanąć na blisko hektarowej działce, która znajduje się pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1, między ulicami Cieplińskiego i Towarnickiego.

Musi być nowoczesna i innowacyjna

Samo przygotowanie do ogłoszenia konkursu architektonicznego trwało prawie trzy lata. Dziś inwestorzy z dumą oznajmili, że się udało.

– Ogłaszamy konkurs architektoniczny na koncepcję tego obiektu. To duża, ważna inwestycja warta około 450 milionów – mówił podczas konferencji prasowej Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Zaznaczył, że obiekt musi być przystosowany do nowych czasów. Bo dziś czytelnictwo i cała formuła bibliotekarstwa musi przyjmować nowe, innowacyjne formy.

– Chcielibyśmy, aby ta biblioteka była jedną z najnowocześniejszych bibliotek nie tylko w Podkarpaciu, ale również w naszym kraju. Będzie to wyzwanie dla tych, którzy do tego konkursu staną, aby w tej przestrzeni, być może trudnej, przygotować obiekt bardzo innowacyjny, funkcjonalny i nowoczesny, dający możliwość edukacji, możliwość kształcenia w różnych obszarach i z różnego rodzaju formami

podkreślił marszałek.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa mówi o bibliotece Nowa
– Nazywam tę inwestycję inwestycja stulecia naszego miasta – mówił Konrad Fijołek o nowej bibliotece, która ma powstać w Rzeszowie. | Fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów

Biblioteka Nowa w Rzeszowie. Inwestycja stulecia

Radości z ogłoszenia konkursu nie ukrywał też prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który zaznaczył, że to historyczny moment dla miasta, wręcz metropoliotwórczy.

Dlatego nazywam tę inwestycję – inwestycją stulecia naszego miasta. Chcemy, żeby za jej sprawą, tego dużego rozmachu i mam nadzieję ikonicznej budowli, wejść z przytupem w rolę metropolii w naszym kraju

mówił prezydent Rzeszowa.

Dodał, że gwarancją powstania biblioteki są oba samorządy. Liczy też na to, że do konkursu zgłoszą się nie tylko najlepsze pracownie architektoniczne z kraju, ale i z zagranicy.

– To jest strategiczna inwestycja dla regionu i miasta. Mam nadzieję, że architekci z kraju i Europy będą wyżywać się twórczo i zaproponują nam wspaniałe prace, a my – rzeszowianie – będziemy się cieszyć nowymi funkcjami – podkreślał.

ZOBACZ TAKŻE: Internat Zespołu Szkół Gospodarczych jak nowy. Dzięki Fundacji Leroy Merlin

Dodał, że Biblioteka Nowa ma spełniać wiele funkcji, nie tylko czytelnicze, ale też eventowe. Ma się w niej znaleźć m.in. sala koncertowa, w której będzie można wystawić teatr muzyczny, pokaz baletowy czy spektakl operowy.

Będą chcieli zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej

Małgorzata Jarosińska-Jedynak z zarządu Województwa Podkarpackiego podkreślała, że współpraca pomiędzy województwem i miastem zaczęła się bardzo dobrze.

– Przygotowanie tego konkursu, to kwota prawie 370 tysięcy złotych, którą ponieśliśmy w równych częściach, zrzucając się po 185 tysięcy na jego realizację. A teraz przed nami poszukiwanie środków i odpowiedni montaż finansowy do tego, żeby sfinansować całość inwestycji – wyjaśniła.

Dodała, że liczy na to, że pieniądze na tę inwestycję uda się w większej części pozyskać z Unii Europejskiej, ponieważ jest ona ujęta jako jeden ze strategicznych projektów.

POLECAMY: Są plany na kolejne wieżowce w Rzeszowie. Tym razem przy ul. Ofiar Katynia

Wiceprezydent Krystyna Stachowska przypomniała z kolei, że miasto od lat współpracuje z marszałkiem prowadząc dziewiętnaście filii biblioteki wojewódzkiej w Rzeszowie.

– I jesteśmy dumni, że już zbliżamy się do miliona wypożyczeń. Tradycje współpracy mamy już bardzo duże i na tej w tradycji budujemy nową instytucję – mówiła.

Przypomniała też, że przed ogłoszeniem konkursu obie instytucje opracowały dwa dokumenty – strategię rozwoju publiczności i strategię rozwoju kultury.

Prezent na osiemdziesiąte urodziny

– Wreszcie doczekaliśmy się tego momentu ogłoszenia konkursu architektonicznego na budowę nowej biblioteki. Mam nadzieję, że za jakieś sto siedemdziesiąt dni poznamy najlepszą pracę konkursową. Że będzie to rzeczywiście dobry projekt, wybrany spośród wielu innych dobrych projektów

mówiła obecna na konferencji Bożena Janda, dyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Dodała, że dla jej placówki, to szczególna sytuacja, ponieważ obchodzi ona w tym roku osiemdziesięciolecie działalności.

– Więc tak naprawdę ten konkurs i rozstrzygnięcie konkursu w postaci pracy architektonicznej, jest dla nas takim prezentem – podkreślała.

Architekt Cezary Szpytma na konferencji poświęconej Bibliotece Nowa w rzeszowie
– Architektura ma ogromną moc zmian, zmieniania społeczeństwo i sposób w jaki funkcjonujemy i tak też będzie w tym przypadku – zapewniał Cezary Szpytma ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. | Fot. Grzegorz Bukała

Architektura zmienia społeczeństwo

Cezary Szpytma z rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, które w imieniu inwestorów organizuje konkurs, mówił, że samo przygotowanie projektu to wielomilionowa wartość, a biblioteka może być największym i najważniejszym obiektem kultury jaki powstanie na Podkarpaciu. Dodał, że liczy na to, że zaproponowane projekty będą nowatorskie i wizjonerskie.

– Architektura ma ogromną moc zmian, zmieniania społeczeństwo i sposób w jaki funkcjonujemy i tak też będzie w tym przypadku – zapewniał.

Biblioteki, bardzo się zmieniły się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Z miejsc, które służyły przede wszystkim przechowywaniu książek, stały się na miejsami, w których się przebywa, w których się obcuje z innymi ludźmi

podkreślił.

Szpytma przypomniał, że przygotowania do ogłoszenia konkursu trwały blisko trzy lata. W tym czasie przeanalizowano mnóstwo referencyjnych – wzorcowych przykładów takich obiektów, jak te, które zmieniły otoczenie społeczne w Oslo, w Helsinkach czy w Kopenhadze.

– Obiekt ma być absolutnie otwarty, ma być przestrzenią publiczną, rodzajem salonu miejskiego – zapewniał.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Corner Point stanie obok placu Balcerowicza. Budowa biurowca rozpocznie się wiosną

Niebagatelna nagroda dla zwycięzcy

Okazuje się też, że nagrody w konkursie będą na miarę założeń i oczekiwań, bo sięgną prawie 350 tys. złotych.

– To jest nas skalę kraju naprawdę znacząca kwota. Docelowo mam nadzieję, że pozwoli to znaleźć takie rozwiązanie, które będzie po prostu wizjonerskie – dodał.

Uszczegóławiał, że projektanci będą musieli uwzględnić w jego projektowaniu, budowaniu i użytkowaniu też kwestie ekologiczne, komunikacyjne oraz sąsiedztwo urzędu marszałkowskiego.

Działka na której powstanie Biblioteka Nowa
Biblioteka Nowa powstanie na hektarowej działce za Urzędem Marszałkowskim | Fot. Grzegorz Bukała

Co się znajdzie w bibliotece?

Biblioteka Nowa w Rzeszowie ma być czynna siedem dni w tygodniu. Zajmie około 8 tys. metrów kwadratowych, a stanie na hektarowej działce.

Planowano, że będzie się składać z dwóch brył. Pierwsza byłaby przeznaczona na wydarzenia – tu miałaby powstać sala koncertowa dla tysiąc widzów, która pomieściłaby orkiestrę symfoniczną. Do tego sala kameralna i część kongresowa na ok. pięćset osób.

Druga bryła, to już budynek przeznaczony ściśle dla biblioteki, której księgozbiór liczyłby ok. trzystu pięćdziesięciu tysięcy książek z pełnym dostępem do zbiorów, ale też i z miejscem magazynowym. W tej części miałyby się też zaleźć przestrzeń na warsztaty i wydarzenia kulturalne, które obecnie biblioteka wojewódzka prowadzi w bardzo ograniczonych warunkach lokalowych.

ZOBACZ TEŻ: Zamiast parkingu – park kieszonkowy. Przy Estradzie Rzeszowskiej ruszyła budowa

Przestrzeń dla czytelników ma tam zostać podzielona na strefy związane z grupami czytelniczymi. Swoją strefę znajdą tam więc najmłodsi, którzy będą mogli uczestniczyć zarówno w zajęciach ruchowych, jak i z głośnego czytania. Znajdzie się też odpowiednio zaaranżowana i wydzielona strefa dla młodzieży z księgozbiorem przystosowanym dla „młodych dorosłych” i komiksami oraz komfortowa strefa z sofami i siedziskami dla dorosłych czytelników.

Budowa biblioteki trwałaby co najmniej pięć lat, wliczając w to dwuetapowy konkurs, jego ocenę, ewentualne odwołania i prace związane z dokumentacją, ekspertyzami, przygotowaniem dróg dojazdowych i budową.


Bądź na bieżąco! Polub To Rzeszów na Facebooku.

Udostępnij.

Od ponad dwudziestu lat w podkarpackich mediach. Pisała m.in. dla Nowin, współpracowała z TVN. Przez lata była redaktorką naczelną Gazety Bieszczadzkiej i Echa Bieszczadów. Aż przyszedł czas na toRzeszow.pl. | Kontakt: paulina.bajda@torzeszow.pl

Zostaw Komentarz