
Komfortowy poród staje się rzeczywistością w Rzeszowie. W USK wprowadzono znieczulenie zewnątrzoponowe, które pozwala rodzącym uniknąć bólu. To nowy standard w opiece nad przyszłymi mamami.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie rozpoczął pilotażowy program porodów w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Pierwsze pacjentki już skorzystały z tej metody, a docelowo, od czerwca br., ma być ona dostępna przez siedem dni w tygodniu dla każdej przyszłej mamy. To ogromne udogodnienie dla kobiet, które chcą rodzić w bardziej komfortowych warunkach.
Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Pacjentki chwalą nowe rozwiązanie
– Pierwsze dziecko w znieczuleniu zewnątrzoponowym urodziłam w Londynie, więc wiedziałam, jak bardzo pomaga to w trakcie porodu. Prawie w ogóle nie czułam bólu, co pozwoliło mi spokojnie przejść przez cały proces. Mój poród trwał kilka godzin i bez znieczulenia byłoby znacznie trudniej.
mówi Wioletta, mama Tymona, który 4 lutego przyszedł na świat w szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie.
Podobne doświadczenia ma Klaudia, mama Poli.
– Praktycznie nie czuć bólu, co jest ogromnym ułatwieniem. Jeśli tylko panie mogą rodzić w znieczuleniu zewnątrzoponowym, to jak najbardziej polecam taką metodę łagodzenia bólu.

Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?
Znieczulenie zewnątrzoponowe to metoda łagodzenia bólu porodowego, polegająca na podaniu leków do przestrzeni zewnątrzoponowej w kręgosłupie. Dzięki temu blokowane są bodźce bólowe, a rodząca kobieta może komfortowo przejść przez cały proces porodu.
– Jest to absolutny standard na świecie i jedna z najskuteczniejszych metod uśmierzania bólu – podkreśla Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora USK w Rzeszowie.
– Stawiamy również na bezpieczeństwo pacjentek, dlatego Klinika ma dedykowanych anestezjologów. Chciałbym też dotrzymać obietnicy i od czerwca wszystkie porody w Klinice, jeśli nie będzie przeciwwskazań, będą odbywać się w znieczuleniu zewnątrzoponowym.
Dlaczego w Polsce to wciąż rzadkość?
Według danych sondażowych w Polsce zaledwie od 14 do 17 procent placówek oferuje porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Główną przeszkodą są braki kadrowe, zwłaszcza niedostatek anestezjologów.
– Całemu zespołowi Kliniki należą się podziękowania za otwartość na wprowadzenie tej metody – mówi prof. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Proces wdrażania takich zmian wymaga czasu, ale dążymy do tego, aby standard opieki nad pacjentkami był na najwyższym poziomie.
Nowoczesna opieka dla mam i noworodków
W nowoczesnym bloku porodowym Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie w tym roku przyszło na świat już 102 dzieci. Placówka posiada najwyższy, 3. stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami.
Nowa oferta szpitala to ważny krok w kierunku zapewnienia pacjentkom komfortowych warunków i minimalizacji bólu podczas porodu.