
Rzeszów stawia na ambitną architekturę. Aula Miejska, zaprojektowana z myślą o mieszkańcach i wysokiej jakości urbanistyce, ma szansę stać się wizytówką miasta. Czy uda się jej znaleźć na liście 100 najlepszych obiektów w Polsce?
Rzeszów chce zaznaczyć swoją obecność na architektonicznej mapie Polski. W czwartek, 16 listopada, w ratuszu ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na Aulę Miejską – budynek, który ma stać się ważnym punktem na kulturalnej i urbanistycznej mapie miasta. Projekt autorstwa Karola Żurawskiego z Warszawy zwyciężył w rywalizacji, pokonując 42 inne propozycje.
Nowa architektoniczna jakość w centrum Rzeszowa
Aula Miejska ma powstać przy ratuszu, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na miejscu obecnego parkingu. Jak podkreśla prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, projekt jest częścią wizji „Rzeszów 2.0”, zakładającej rozwój miasta poprzez najwyższą jakość architektury i urbanistyki.
– Zależało nam, aby ten etap rozwoju miasta stał pod znakiem konkursów architektonicznych, które gwarantują wysoką jakość projektów – powiedział podczas ogłoszenia wyników. – Mamy ambicję, by na liście 100 najlepszych obiektów architektonicznych w Polsce w końcu znalazł się budynek z Rzeszowa.
Aula miejscem spotkań rzeszowian
Aula Miejska ma pełnić funkcję „ratusza dla mieszkańców”. Obiekt będzie miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. W planach są dwie kluczowe przestrzenie: sala audytoryjna na około 200 osób oraz sala wystawiennicza o powierzchni 600-800 m².
Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa, podkreślał w trakcie spotkania wyjątkową lokalizację nowego budynku: – To ważny punkt w centrum miasta, związany zarówno z historią, jak i przyszłością Rzeszowa. Budynek wypełni przestrzeń śródmieścia i stanie się miejscem spotkań mieszkańców.

Projekt, który łączy tradycję z nowoczesnością
Jury doceniło zwycięski projekt za jego innowacyjne podejście do przestrzeni i harmonijne połączenie z bryłą ratusza. Architekt Karol Żurawski zaprojektował budynek, który kaskadowo wpisuje się w otoczenie, a jednocześnie wprowadza nowe wartości urbanistyczne.
Ciekawym elementem projektu jest wykorzystanie cegły z recyklingu oraz zaplanowanie ogrodu deszczowego, który będzie wspierał ekosystem i nawadniał drzewa wokół budynku. W Auli Miejskiej w Rzeszowie znajdzie się tez miejsce na kawiarnię, taras widokowy oraz funkcjonalne rozwiązania ułatwiające organizację różnorodnych wydarzeń.
Prace mają się rozpocząć w 2024 roku
Realizacja projektu ruszy w 2024 roku, kiedy to rozpoczną się prace nad dokumentacją budowlaną. Kolejne etapy to uzyskanie pozwolenia na budowę i wybór wykonawcy w 2025 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na lata 2027-2028, a jej koszt szacuje się na 35-37 milionów złotych.
Aula Miejska w Rzeszowie ma szansę stać się nie tylko wizytówką miasta, ale także inspiracją dla innych polskich miast. Nowoczesna, ekologiczna i funkcjonalna – taki projekt może zapoczątkować nową erę w miejskiej architekturze. Czy wpisze się na listę 100 najlepszych obiektów w Polsce, jak chciałby tego prezydent Konrad Fijołek? Czas pokaże.
Śledź nas na Facebooku i Instagramie, aby nie przegapić najnowszych informacji!
