
WSPiA w Rzeszowie i wojewoda podkarpacka zawarli porozumienie. Obejmuje m.in. inicjatywy naukowe, seminaria, praktyki oraz staże studenckie.
Spis treści:
Porozumienie podpisano się we wtorek, 8 kwietnia, w siedzibie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Rektor WSPiA, prof. Jerzy Posłuszny, który sygnował dokument, podkreślił, że jego uczelnia od trzech dekad specjalizuje się w kształceniu w zakresie administracji i posiada jedną z najsilniejszych kadr dydaktycznych w kraju.
Szeroka współpraca
– Mamy sędziów NSA, WSA, wybitnych profesorów zajmujących się administracją i znakomitych praktyków. Edukacja w zakresie administracji, prowadzona u nas od trzydziestu lat, jest dostrzegana w Polsce, ale nie tylko. Mam tu na myśli dzielenie się doświadczeniem m.in. z naszymi kolegami z Ukrainy – zwracał uwagę rektor WSPiA.
Porozumienie przewiduje szeroką współpracę w obszarze nauki, edukacji, bezpieczeństwa publicznego i kształtowania postaw obywatelskich. Dzięki temu wspierane będą inicjatywy naukowe i edukacyjne, w tym projekty badawczo-wdrożeniowe.
WSPiA i Straż Graniczna wzmacniają współpracę
Zaplanowano też zadania z zakresu profilaktyki społecznej i przeciwdziałania przestępczości oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych. W tej ostatniej dziedzinie współpraca skupi się w szczególności na ochronie ludności i obrony cywilnej, zarządzaniu kryzysowym i bezpieczeństwie drogowym.

Działania z zakresu ustawy o obronie cywilnej
Rzeszowska uczelnia chce aktywnie włączyć się w proces wdrażania działań realizowanych w ramach nowej ustawy o obronie cywilnej.
– Wiemy, że w Polsce obrona cywilna praktycznie nie funkcjonowała. Pani wojewoda ma zatem niezmiernie trudne zadanie budowania jednostek cywilnych. Pojawiła się ustawa, będą akty wykonawcze i mam nadzieję, że ze wsparciem potencjału szkół wyższych proces wdrażania tej obrony cywilnej będzie łatwiejszy. My chcemy się do tego procesu włączyć – mówił prof. Posłuszny.
Rektor WSPiA zwrócił szczególną uwagę na rolę uczelni w budowaniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa – nie tylko w kontekście zagrożeń militarnych, ale przede wszystkim codziennego bezpieczeństwa społecznego, zwłaszcza młodzieży.
Przypomniał też, że jego uczelnia – pod patronatem wojewody, wspólnie z Podkarpacką Kurator Oświaty rozpoczęła program Podkarpacki Model Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Młodzieży.
Dodał, że Teresa Kubas-Hul, jest pierwszą wojewodą od 30 lat, która pojęła współpracę z jego uczelnią i docenia to, że uczelnie mogą wspomóc organy administracji publicznej.
Administracja wymaga ciągłych zmian
Wojewoda podkreśliła, że porozumienie przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron, bo WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa jest kuźnią kadr dla administracji publicznej.
– To studenci tej uczelni pracują w Urzędzie Wojewódzkim, pracują w jednostkach w ramach administracji zespolonej, czy też niezespolonej. To absolwenci tej uczelni zasilają służby mundurowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Policję czy Państwową Straż Pożarną – wyliczała wojewoda.
Podkreśliła również potencjał naukowy płynący z tej współpracy, wskazując, że administracja publiczna dysponuje zasobami danych, które stanowią świetny materiał empiryczny do prowadzenia badań naukowych.
Ruszyła rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej. Na razie bez protestów
– Administracja wymaga nieustannych zmian i dlatego wykorzystanie tego materiału i rzetelnie wykonanych badań spowoduje, że administracja będzie się stawała coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców – kontynuowała Teresa Kubas-Hul.
Wojewoda zapewniła również, że drzwi urzędu wojewódzkiego oraz podległych mu jednostek i służb mundurowych pozostają szeroko otwarte dla studentów WSPiA. Dzięki organizowanym praktykom i stażom będą oni mogli nie tylko poznać specyfikę pracy administracji publicznej, ale także sprawdzić, czy chcą związać z nią swoją przyszłość zawodową.
Dołącz do nas! Jesteśmy na Facebooku i Instagramie.