
– Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie rozumiemy dlaczego posłowie PiS i Konfederacji są przeciwni inwestycjom mającym nam je zapewnić – mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej.
Spis treści:
Konferencję poświęconą finansowaniu inwestycji obronnych na Podkarpaciu w ramach Tarczy Wschód i ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz głosowaniu posłów prawicy przeciwko ich przyjęciu zwołał poseł PO Zdzisław Gawlik. Jak podkreślał – nie ma ważniejszej sprawy niż zapewnienie bezpieczeństwa Polakom.
– Popatrzmy na to co wydarzyło się w ostatnich dniach w Europarlamencie i w polskim Sejmie. Jak zachowują się ci, co na ustach i w hasłach mają pewne troski o przyszłość Polski? Zachowują się wbrew temu przekazowi, który mogłoby zagwarantować realne bezpieczeństwo nas wszystkich – mówił poseł Gawlik, nawiązując do wpisania przez Europarlament Tarczy Wschód do Białej Księgi.
Tarcza Wschód w Białej Księdze
Tarcza Wschód to projekt umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO. Kilka dni temu został wpisany przez Komisję Europejską do tzw. Białej Księgi na temat obronności. Umożliwi to m.in. zaciągnięcie przez Unię Europejską pożyczek w wysokości 150 mld euro na projekty obronne państw UE czy poluzowanie dyscypliny budżetowej państw członkowskich w zakresie wydatków obronnych
Rezolucję poparli polscy europosłowie z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Przeciwko głosowali eurodeputowani z list PiS i Konfederacji. Podobnie było podczas późniejszego głosowania w polskim Sejmie.

Łukacijewska: Politycy PiS i Konfederacji opowiedzieli się za narracją kremlowską
Europosłanka Elżbieta Łukacijewska przypominała, że wraz z innymi politykami od dawna zabiega o specjalne środki finansowe dla regionów przygranicznych, o pieniądze, które się nam należą za pomoc dla Ukrainy oraz o pieniądze na wzmocnienie bezpieczeństwa – m.in. właśnie w ramach Białej Księgi, gdzie jest mocno zaakcentowana kwestia wsparcia Tarczy Wschód.
– Z niewiadomych dla nas przyczyn politycy Prawa i Sprawiedliwości, pomimo, że Joachim Brudziński w ramach grupy PCR, był sprawozdawcą i współautorem tej rezolucji, nie zdecydowali się poprzeć tego dokumentu. To pokazuje, że nie chodzi o bezpieczeństwo Polaków, regionów przygranicznych i Europy, a o politykę, jaka przyszła z Warszawy przed samym głosowaniem. I to zdecydowało, że zagłosowali przeciw – mówiła europosłanka.
POLECAMY: Amerykanie wznowili pomoc dla Ukrainy. Hub w Jasionce ruszy na nowo
Łukacijewska zaapelowała też do mieszkańców Podkarpacia, którzy głosowali na PiS i Konfederację, aby rozliczyli swoich europosłów – Buczka, Obajtka i Rzońcę z tych działań.
– Niech zapytają, dlaczego mają usta pełne patriotycznych słów, a równocześnie zagłosowali przeciwko temu co daje nam gwarancje, bezpieczeństwo i pieniądze dla polskiego przemysłu obronnego – nawoływała. – Opowiedzieli się za narracją kremlowską, co jest bardzo smutne i niebezpieczne.
Skowrońska: Nie igrajcie z bezpieczeństwem Polaków
Posłanka Krystyna Skowrońska przekonywała, że flanka wschodnia to świetna inicjatywa, która nie wyklucza współpracy z NATO.
– Powinniśmy tutaj na wschodzie w sposób bardzo szczególny rozliczyć tych, którzy byli przeciwko naszemu bezpieczeństwu. Wzywamy posłów Konfederacji i PiS do opamiętania się. Nie igrajcie z bezpieczeństwem Polaków – alarmowała.
Poseł Marek Rząsa z Przemyśla dodał, że głosowanie posłów prawicy, to głosowanie przeciwko wzmocnieniu polskiego przemysłu obronnego i infrastruktury krytycznej. Przypominał, że kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy znajdują się m.in. zapora w Solinie oraz duże magazyny gazu – czyli infrastruktura, która w pierwszej kolejności będzie narażona na atak Rosji.
– Co trzeba mieć w głowie aby głosować przeciwko bezpieczeństwu własnego kraju i obywateli, przeciw miliardom euro, które mają poprawić bezpieczeństwo? Co trzeba mieć w głowie, by nie chronić własnych granic – pytał Rząsa.

Będą pieniądze na obronność
Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul przypominała, że rząd przygotował już projekt uchwały o ochronie ludności i obronie cywilnej, który wraz z Tarczą Wschód zawiera zadania mające zapewnić bezpieczeństwo Polakom. Dodała, że wpisanie Tarczy Wschód do Białej Księgi jest olbrzymim sukcesem rządu, bo pozwoli na zabezpieczenie środków finansowych na obronność nie tylko w nowej, ale już i w obecnej, perspektywie finansowej.
– Prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską dotyczące Krajowego Planu Odbudowy, aby cześć środków finansowych przesunąć i wykorzystać na projekty w inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców – wyjaśniała
I przypomniała, że rząd już zabezpieczył w budżecie pieniądze, dzięki którym w naszym regionie będą realizowane duże projekty związane z obronnością i ochroną ludności.
Dodała, że już w piątek (21 marca) program ochrony ludności i obrony cywilnej został przekazany do konsultacji do wszystkich wojewodów, aby już w najbliższy wtorek (25 marca) wszystkie uwagi i propozycje trafiły na biuro premiera.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tarcza Wschód będzie droższa. Polska prowadzi rozmowy w sprawie finansowania
Wojewoda podkreśliła, że w latach 2025-2026 działania zaplanowane są w sześciu kluczowych obszarach. Na początku ma zostać opracowana niezbędna dokumentacja na inwestycje związanie z budowlami ochronnymi oraz pozyskane pieniądze na modernizację i adaptację istniejących obiektów, które – jeśli spełnią kryteria – będzie można zamienić w obiekt ochronny.
– Będziemy też przeznaczali środki na zakup wyposażenia, które powinniśmy zgromadzić w magazynach – mówiła wojewoda.
Strategia dla całego Podkarpacia
Dodała, że wraz z Komendą Państwowej Straży Pożarnej jest opracowywana strategia, która ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Rzeszowa, ale i całego regionu. Obejmuje ona też inwestycje w różnych częściach województwa i strategiczne rozłożenie ich na całym jego obszarze.
– Wczoraj, mimo tego, że była niedziela, pracowaliśmy nad tym dokumentem z komendantami wojewódzkimi straży pożarnej, dyrektorami ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Zależy nam na tym, aby ten program był jak najlepiej dopracowany, kiedy będziemy przekazywać go do ministerstwa – wyjaśniała Teresa Kubas-Hul.
Przypomniała przy tym, że przeszkolone mają zostać nie tylko służby i administracja, ale też sami mieszkańcy regionu.
Rozpoczęcie tych inwestycji obejmuje następny pięcioletni program przygotowany przez rząd. Posłanka Skowronska dodała, że przygotowywane są też programy modernizacji PSP i Policji.
Dopytywana przez dziennikarzy europosłanka Łukacijewska wyjaśniała, że na razie ruszyły inwestycje na wschodniej granicy z Rosją i Białorusią, a po ich zakończeniu będą przygotowywane inwestycje na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W ramach ustawy o ochronie cywilnej zabezpieczona ma zostać m.in. zielona granica.