
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa i Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podpisały porozumienie na rzecz edukacji i bezpieczeństwa publicznego. Wspólne działania mają przygotować studentów do służby w formacjach mundurowych.
Porozumienie podpisano uroczyście w czwartek, 30 stycznia 2025 roku, w siedzibie WSPiA w Rzeszowie. Dokument podpisali rektor WSPiA, prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, oraz komendant BiOSG, gen. bryg. SG Tomasz Zybiński. W wydarzeniu uczestniczyła także wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
Trzy dekady współpracy WSPiA ze służbami mundurowymi
Podpisane porozumienie stanowi fundament do dalszej współpracy i rozwijania inicjatyw edukacyjnych, skierowanych głównie do studentów kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. W ramach wspólnych działań BiOSG oraz WSPiA będą promować pozytywny wizerunek Straży Granicznej, kształtować patriotyczne postawy i przybliżać studentom specyfikę służby w formacjach mundurowych.
Rektor WSPiA, prof. Jerzy Posłuszny, przypomniał, że rzeszowska uczelnia od trzydziestu lat kształci przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych.
– Trzydzieści lat temu rozpoczęliśmy kształcenie w Przemyślu funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej. Byliśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła kierunek Administracja ze specjalnością celną i bezpieczeństwo wewnętrzne – podkreślił rektor.

Gen. bryg. SG Tomasz Zybiński: funkcjonariusze muszą podnosić kwalifikacje
Generał bryg. SG Tomasz Zybiński, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zaznaczył, że inwestowanie w ludzi i ich kompetencje to klucz do skutecznego działania służb mundurowych.
– Zdajemy sobie sprawę, co oznacza słowo bezpieczeństwo. Aby podnosić jego poziom, musimy inwestować w rozwój funkcjonariuszy. Tak aby mogli być jeszcze lepsi i skuteczniejsi. Żeby Bieszczadzki Oddział mógł realizować jeszcze lepiej swoje zadania, to musi mieć odpowiednio do tego przygotowane kadry. Funkcjonariusze muszą podnosić swoje kwalifikacje i dziś otwieramy taką możliwość – powiedział komendant BiOSG.
Z podpisania porozumienia wyraźnie zadowolona była też wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
– Ta uczelnia jest kuźnią kadr służb mundurowych. Warto zwrócić uwagę, że w całej Polsce jest problem z pozyskaniem osób do pracy np. w policji, a w przypadku województwa podkarpackiego nie mamy żadnego problemu. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że są uczelnie, które kształcą przyszłych pracowników i przekazują wiedzę praktyczną. Takim przykładem jest WSPiA, która zatrudnia wielu tzw. praktyków – powiedziała.
Stoisko informacyjne i praktyczne warsztaty
Podczas wydarzenia studenci mogli odwiedzić stoisko informacyjne Straży Granicznej, gdzie poznali szczegóły rekrutacji oraz sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy. Tego rodzaju inicjatywy mają na celu zachęcenie młodych ludzi do wyboru kariery w służbach mundurowych.
BiOSG od lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach WSPiA – funkcjonariusze prowadzą wykłady, prelekcje i zajęcia praktyczne. Studenci mogą także odbywać praktyki w jednostkach Straży Granicznej, zdobywając cenne doświadczenie.
Podpisane porozumienie otwiera nowy rozdział tej współpracy, która przyczyni się do jeszcze lepszego przygotowania przyszłych funkcjonariuszy oraz umocnienia relacji pomiędzy środowiskiem akademickim a formacjami mundurowymi na Podkarpaciu.