
Ponad milion pasażerów, 31 kierunków i czartery bijące rekordy – lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce zaliczyło najlepszy rok w swojej historii.
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zakończył 2024 rok najlepszym wynikiem w swojej historii. Dokładnie 1 145 257 pasażerów skorzystało z podrzeszowskiego lotniska, co oznacza wzrost o 12 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Wśród największych osiągnięć portu wymienia się rozwój siatki połączeń, nowe kierunki i rekordowy wzrost liczby pasażerów w czarterach, który wzrósł aż o jedną trzecią.
– Rekordy są po to, żeby je śrubować. Po raz drugi znaleźliśmy się w gronie „milionerów” i będziemy dążyć do dalszej poprawy wyników. Intensywnie pracujemy nad rozwojem połączeń, inwestycjami w infrastrukturę oraz zwiększaniem komfortu i bezpieczeństwa naszych pasażerów – powiedział Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
31 kierunków, nowe destynacje i rekordowe czartery
W 2024 roku podrzeszowskie lotnisko obsługiwało 31 kierunków w 16 krajach, a swoją ofertę wzbogaciło o cztery nowe destynacje: hiszpańskie Alicante i Majorkę, turecki Izmir oraz łotewską Rygę, w ramach debiutu przewoźnika airBaltic (niestety, loty do Rygi chwilowo zostały zawieszone).
Największym przewoźnikiem na podrzeszowskim lotnisku pozostał Ryanair, który przewiózł prawie 339 tys. pasażerów na dziewięciu kierunkach. Imponujący wzrost, sięgający 155 procent, zanotowała Lufthansa, która podwoiła liczbę lotów do Monachium, wspierając przesiadki na połączenia transatlantyckie. Z kolei w czarterach, które oferowały loty na szesnastu kierunkach do ośmiu krajów, liczba pasażerów wzrosła o 33 procent, osiągając 302 tys. osób.
Do najpopularniejszych kierunków regularnych w 2024 roku należały Warszawa, Londyn i Monachium, natomiast w czarterach dominowały Antalia, Sharm El Sheikh i Heraklion.

Dalsze inwestycje i rozwój infrastruktury
Lotnisko nie spoczywa na laurach. Rok 2025 ma przynieść dalszy rozwój oferty, szczególnie w czarterach, które już obejmują siedemnaście kierunków. Kluczowe inwestycje obejmują modernizację drogi startowej przy wschodnim progu oraz budowę drugiej części równoległej drogi kołowania.
– Dziękuję władzom lotniska, które rozwija ofertę dopasowaną do potrzeb mieszkańców regionu, a także wspiera turystykę przyjazdową na Podkarpaciu. To współdziałanie jest kluczowe dla wspólnego rozwoju naszego województwa – powiedział Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.
Lotnisko w Jasionce jako regionalne „okno na świat”
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka nie tylko odpowiada na rosnące potrzeby mieszkańców Podkarpacia, ale także przyciąga coraz więcej turystów odwiedzających region. Sukces lotniska w 2024 roku to efekt współpracy z przewoźnikami i touroperatorami, rozwoju infrastruktury oraz rosnącego znaczenia Podkarpacia na mapie turystycznej Polski.