
Wakacje z psem lub kotem to może być świetna przygoda, ale wymaga wcześniejszych przygotowań. Sprawdź, co musisz zrobić, by urlop nie zamienił się w stres.
Spis treści:
Okres letnich wyjazdów rozpoczął się na dobre. Wiele osób planuje zabrać na wakacje swojego czworonożnego przyjaciela. Jak dobrze przygotować psa lub kota do wyjazdu, tak aby samej podróży i wspólnych chwil relaksu nie zakłócił żaden niespodziewany incydent?
Oto kilka kluczowych zasad.
Wyjazd za granicę. Paszport dla zwierząt, czip, szczepienia
Zacznijmy od wyjazdu poza granice kraju. Jeśli planujesz na zagraniczne wakacje zabrać swojego zwierzaka, musisz spełnić konkretne wymagania, o których mówią przepisy.
Pies lub kot musi:
- mieć ważny paszport dla zwierząt,
- być zaczipowany,
- mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Uwaga! Aby wpisać szczepienie do paszportu, zwierzę musi być zaczipowane przed szczepieniem i wystawieniem dokumentu. Wszystkie formalności można załatwić podczas jednej wizyty u weterynarza, ale trzeba pamiętać, że szczepienie staje się ważne dopiero po 21 dniach od daty wykonania.
ZOBACZ TEŻ: Dom pełen pułapek. Jak chronić nasze zwierzęta?
Zatem, jeżeli mamy już ustaloną datę wyjazdu, nie należy zwlekać i odkładać tego na ostatnią chwilę. Zacznij przygotowania z wyprzedzeniem. Jeśli planujesz wyjazd w sierpniu, jeszcze spokojnie zdążysz.
Wakacje w kraju? I tak warto zaczipować zwierzaka
Jeżeli wakacje z psem lub kotem planujemy w Polsce, wystarczy zabrać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Jednak, nawet zostając w kraju, warto oznakować pupila. W nowym terenie zwierzęta często tracą orientację i mogą się zagubić. Czip znacznie zwiększa szanse na szybkie odnalezienie naszego podopiecznego.
Przykład? Pamiętam Moly, roczną energiczną suczkę, która wyjechała z opiekunami na wypoczynek w Bieszczady. Już w pierwszym dniu pobytu zaginęła w trakcie spaceru w lesie. Zdesperowani właściciele przeszukali całą okolicę. W tym czasie otrzymaliśmy telefon od osoby mieszkającej pięć kilometrów dalej, że znalazła psa, który ma na szyi zawieszkę z numerem telefonu naszej lecznicy. Cała historia zakończyła się szczęśliwie, ale niewiele brakowało by doszło do tragedii.
Czipowanie jest najlepszą i najtrwalszą metodą znakowania psa lub kota. Tyle że czipa może sprawdzić ktoś, kto dysponuje specjalnym czytnikiem i ma dostęp do internetu, więc – jak pokazuje powyższa historia – oprócz niego warto na szyi zwierzaka zawiesić adresówkę z numerem telefonu.

Choroba lokomocyjna u zwierząt. Jak jej zapobiec?
Zanim wyruszycie w drogę, warto sprawdzić czy twój zwierzak nie ma choroby lokomocyjnej, która skutecznie zepsuje nam humor już na samym starcie urlopu. Bo wyobraź sobie, że jedziecie spokojnie, a tu nagle pies zaczyna wymiotować lub ślinić się, niespokojnie się zachowywać albo piszczeć i drapać tapicerkę.
POLECAMY: Kleszcze atakują. Jak chronić psy i koty przed groźnymi chorobami?
Jak temu zapobiec? Oprócz podania tabletek na chorobę lokomocyjną dostępnych u naszego lekarza weterynarii, warto wcześniej stopniowo przyzwyczajać zwierzaki do podróży. Trzeba przy tym pamiętać, by przed samą jazdą nie karmić naszego czworonoga.
Koty i małe psy najlepiej przewozić w zamkniętych transporterach, które można spryskać feromonami. Duże zwierzęta w klatkach kenelowych lub przypięte do pasów bezpieczeństwa w specjalnych szelkach. W razie ostrego hamowania mamy wówczas pewność, że przestraszone zwierzę nie będzie zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów .
Co jeszcze? Częste postoje w spokojnych okolicach znacznie złagodzą stres wywołany podróżą.

Gdy nie możesz zabrać pupila ze sobą
Jeżeli nie możemy zabrać zwierzęcia ze sobą na wakacje postarajmy się znaleźć opiekę zastępczą na ten okres. Możliwości są dwie:
- rodzina, znajomi lub sąsiedzi, których pupil zna i lubi,
- hotele dla zwierząt, ale tu trzeba być ostrożnym.
Zacznijmy od tych ostatnich. Hotele dla zwierząt są niestety różnej jakości. A w trakcie sezonu najczęściej te najlepsze nie mają już wolnych miejsc. Dlatego przed wyjazdem na wakacje warto pomyśleć odpowiednio wcześniej o rezerwacji.
POLECAMY: Zakup lub adopcja psa. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji
Ale… najpierw sprawdźmy osobiście warunki w jakich ma przebywać nasz zwierzak. Poznajmy opiekunów i pamiętajmy o tym, że dobry hotel nie przyjmie zwierzaka bez kompletu szczepień, aktualnych odrobaczeń i zabezpieczenia przeciw pasożytom zewnętrznym. Pomimo tego, stres i spora liczba pensjonariuszy, zawsze stwarza zagrożenie, że zwierzak zachoruje. Dlatego takie miejsca traktujemy jako zło konieczne.
Zawsze lepiej skorzystać z opcji pierwszej – popytajmy w rodzinie, poprośmy sąsiadów lub poszukajmy znajomego, który też ma psa czy kota. Najlepiej takiego, którego nasz pupil zna i lubi.
Przygotuj się z wyprzedzeniem. Dla dobra swojego i pupila
Wakacje z psem lub kotem nie muszą oznaczać problemów, jeśli odpowiednio wcześniej się do tego przygotujesz. Dlatego – podsumowując – już teraz:
- wyrób paszport dla zwierzaka,
- przyzwyczajaj go do podróży samochodem,
- koniecznie go zaczipuj,
- a jeśli zostaje w domu, sprawdź dostępność hoteli lub innej opieki.
Masz pytania? Zostaw komentarz albo napisz na re******@*******ow.pl. Możesz tez skontaktować się z nami przez Facebooka.