
Tylko dwóch lekarzy w Polsce może certyfikować innych lekarzy w zakresie ginekologii robotycznej. Jednym z nich został prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
Prof. Tomasz Kluz jest kierownikiem Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. Dołączył on do wąskiego grona proktorów, czyli specjalistów uprawnionych do certyfikowania lekarzy operujących z wykorzystaniem robota chirurgicznego.
To ogromne wyróżnienie. W tej chwili w Polsce takie kwalifikacje w dziedzinie ginekologii operacyjnej posiadają zaledwie dwie osoby.
PRZECZYTAJ TEŻ: W Rzeszowie otwarto Centrum Pomocy Dzieciom. Mogą tu liczyć na wsparcie
Prof. Tomasz Kluz: Dzięki robotom operacje są bardziej precyzyjne
Robot chirurgiczny to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi w nowoczesnej medycynie. Dzięki niemu możliwe są minimalnie inwazyjne zabiegi z ogromną precyzją, szczególnie w ginekologii onkologicznej, chirurgii ogólnej i urologii.
– Operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego zrewolucjonizowały podejście do wielu zabiegów ginekologicznych – podkreśla prof. Kluz. – Działamy dzięki temu z ogromną precyzją i minimalną ingerencją, co znacząco skraca czas rekonwalescencji pacjentek.

Ponad 360 operacji i specjalistyczne szkolenia
Profesor Kluz ma za sobą ponad 360 operacji przeprowadzonych z użyciem robotów. By zdobyć status proktora musiał przejść również procedurę certyfikacyjną, która obejmuje intensywny cykl szkoleń – od obserwacji operacji, przez treningi na symulatorze, kursy e-learningowe, aż po egzamin praktyczny i operację pod nadzorem proktora.
Jako proktor, prof. Tomasz Kluz ocenia umiejętności lekarzy z całego kraju. Nadzoruje nie tylko przebieg operacji, ale i sposób wdrażania technologii w placówkach medycznych.
Choć, jak sam mówi, jest to ogromna odpowiedzialność, to praca ta daje ogromną satysfakcję. Najbardziej cieszy go, gdy widzi jak kolejni lekarze rozwijają się i zdobywają nowe kompetencje.