
Płk Renata Niziołek jako pierwsza kobieta w historii objęła funkcję Dyrektor Generalnej Służby Więziennej. Oficjalne gratulacje złożono jej podczas międzynarodowej konferencji w WSPiA.
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa gościła uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej wyzwaniom współczesnego systemu penitencjarnego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele służb więziennych z sześciu krajów oraz eksperci z Polski.
Konferencja była też okazją do oficjalnego ogłoszenia awansu płk. Renaty Niziołek i płk. Stanisława Kotuli na ważne stanowiska w Służbie Więziennej.

Konferencja „Współczesne wyzwania dla systemu penitencjarnego” odbyła się w ramach obchodów 30-lecia WSPiA. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Radą Terenową ds. Readaptacji i Pomocy Skazanym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister sprawiedliwości i wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
CZYTAJ TAKŻE: Milionowe straty przy inwestycjach w odpady. CBA uderza także na Podkarpaciu
Dwa ważne awanse
Szczególne znaczenie miała obecność płk. Renaty Niziołek, nowej Dyrektor Generalnej Służby Więziennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku.
– Gratuluję w imieniu społeczności akademickiej naszej uczelni, w imieniu kadry naukowej, studentów, dlatego że ze Służbą Więzienną współpracujemy już od kilku lat – mówił prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA.
Podczas wydarzenia ogłoszono także decyzję Ministra Sprawiedliwości o powołaniu płk. Stanisława Kotuli na stanowisko Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
– Ledwo kilkanaście miesięcy temu rozpoczęliśmy współpracę, chcieliśmy korzystać z doświadczenia praktycznego, a tu już pan dyrektor awansował do Warszawy. Mamy jednak nadzieję, że będziemy tę współpracę podtrzymywać – mówił z uśmiechem rektor WSPiA.

System penitencjarny musi się zmieniać
Podczas swojego wystąpienia Teresa Kubas-Hul podkreśliła, że system więziennictwa musi się rozwijać i dostosowywać do nowych wyzwań.
– Musi się zmieniać, musi ewoluować. Odpowiedzialność za jego skuteczność i nowoczesność spoczywa nie tylko na ustawodawcach, ale również na instytucjach wdrażających prawo, na środowisku naukowym oraz na osobach bezpośrednio zaangażowanych w pracę z osobami pozbawionymi wolności – wyliczała wojewoda.
Nowa Dyrektor Generalna Służby Więziennej mówiła o wyzwaniach, które stoją przed współczesnym więziennictwem. Jak mówiła mają one wymiar wymiar nie tylko prawny i organizacyjny, ale przede wszystkim społeczny i etyczny.
– Dlatego tak ważna jest wymiana doświadczenia, zarówno między instytucjami, między krajami i między ludźmi – zaznaczyła płk Renata Niziołek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: WSPiA nawiązała współpracę w wojewodą. Będą staże, praktyki i praca
Podkreśliła też, że nowoczesne więziennictwo musi znaleźć równowagę między dwiema osiami. Z jednej strony skuteczną ochroną społeczeństwa przed sprawcami najpoważniejszych przestępstw, z drugiej realnym wsparciem procesu resocjalizacji i reintegracji osadzonych.

Rzeszów stolicą penitencjarystyki
W konferencji udział wzięli eksperci z Polski i zagranicy – m.in. z Ukrainy, Litwy, Czech, Estonii i Łotwy. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski oraz gen. Paweł Nasiłowski, który odpowiada za rozwój kar nieizolacyjnych i systemu dozoru elektronicznego.
Dalsza część wydarzenia składała się z czterech paneli tematycznych. Uczestnicy dyskutowali m.in. o karach długoterminowych, pracy kuratorów, resocjalizacji poza więzieniem i zagrożeniach wynikających z cyberprzestępczości.
Rektor WSPiA podsumował, że tego dnia Rzeszów stał się polską stolicą penitencjarystyki, a nawet, biorąc pod uwagę zaszczytnych gości z sąsiednich państw, stolicą Europy Środkowo-Wschodniej.


