
Prof. Beata Stępień-Załucka z Uniwersytetu Rzeszowskiego została dwukrotnie uhonorowana za swoje zaangażowanie w obronę praw człowieka oraz analizę wpływu sztucznej inteligencji na demokrację.
Dr hab. Beata Stępień-Załucka, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego z wizytą w Chicago, w Stanach Zjednoczonych przebywała w dniach 29 kwietnia – 5 maja 2025 r. Wygłosiła tam dwa wykłady oraz została dwukrotnie uhonorowana przez amerykańskie środowiska prawnicze.
CZYTAJ TAKŻE: Dr Marcelina Jakimowicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego nagrodzona za edycję wspomnień sybiraków

Beata Stępień-Załucka nagrodzona za obronę praw uchodźców
Podczas wystąpienia dla Polish-American Judges Association zatytułowanego „Ukrainian Refugees in Poland: Three Years After the Outbreak of the War in Ukraine” (Uchodźcy z Ukrainy w Polsce: Trzy lata po wybuchu wojny w Ukrainie), prof. Stępień-Załucka została uhonorowana nagrodą za wkład w ochronę i rozwój praw człowieka.
Polish-American Judges Association, to organizacja zrzeszająca sędziów polskiego pochodzenia w USA, której celem jest promowanie współpracy i wymiany doświadczeń wśród sędziów oraz wspieranie społeczności polonijnej.
Promuje równość i prawa człowieka
Z kolei po wykładzie dla The Advocates Society w Chicago na temat „The Impact of AI on Democracy & The Judiciary” (Wpływ sztucznej inteligencji na demokrację i sądownictwo), otrzymała nagrodę za promocję praw człowieka, równości i sądownictwa.
The Advocates Society to stowarzyszenie polsko-amerykańskich prawników z siedzibą w Chicago, założone w 1921 roku. Zajmuje się promocją i rozwojem prawa oraz pielęgnuje polsko-amerykańską kulturę i dziedzictwo. Wśród jej inicjatyw znajduje się m.in. Amicus Poloniae Legal Clinic, oferująca bezpłatną pomoc prawną dla osób polskojęzycznych.

Z dyplomatami i prawnikami
W ramach wizyty, prof. Barbara Stępień-Załucka spotkała się również z Konsul Generalną Polski w Chicago, Reginą Jurkowską, oraz Konsulem Generalnym Ukrainy w Chicago, Serhiyem Koledovem, aby omówić sytuację praw człowieka na świecie.
Odbyła także rozmowy z amerykańskimi prawnikami na temat możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w sądownictwie.
