
„Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi” – słowa Janusza Korczaka towarzyszą codzienności rzeszowskiej szkoły, która już od osiemdziesięciu lat daje nadzieję i edukację tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie już od osiemdziesięciu lat zapewnia edukację, terapię i opiekę dzieciom i młodzieży wymagającym indywidualnego wsparcia. To miejsce, w którym liczy się przede wszystkim dobro ucznia, niezależnie od jego możliwości czy wyzwań rozwojowych.
CZYTAJ TAKŻE: Tajwan przekazał sprzęt VR dla rzeszowskich szkół. Za wsparcie ukraińskich uchodźców
Szkoła powstała w 1945 roku
Placówka rozpoczęła działalność w 1945 roku, kiedy to w Szkole Podstawowej przy ulicy Grunwaldzkiej uczyło się zaledwie 20 dzieci. Od tamtej pory szkoła wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację, strukturę oraz metody pracy, jednak jej misja pozostaje niezmienna: „Dobro dziecka nade wszystko”.
Obecnie w 84 oddziałach uczy się 399 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Edukację zapewnia im 167 nauczycieli w nowoczesnym budynku przy ul. Ofiar Katynia 1.
W skład Zespołu wchodzi kilka placówek: Przedszkole Specjalne nr 30, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 20, Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia nr 2 (kształcąca m.in. kucharzy, ogrodników i pracowników hotelowych), Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy oraz Zespół Zajęć Pozalekcyjnych działający w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.
Szkoła obejmuje opieką dzieci i młodzież od 3. do 25. roku życia. Realizuje m.in. zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju oraz program „Za życiem”, jako Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy.

Mów dziecku, że jest dobre
Mottem codziennej pracy placówki są słowa Janusza Korczaka: „Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”. To podejście widać nie tylko w podejmowanych działaniach edukacyjnych, lecz także w szerokiej ofercie terapii wspomagających rozwój – od terapii logopedycznej, poprzez EEG Biofeedback, aż po hortiterapię i sensoplastykę.
Obchody 80-lecia Zespołu rozpoczęły się w czwartek i zakończą się dziś, w piątek. Zwieńczeniem jubileuszu będzie konferencja pt. „Autyzm w szkole i w życiu – jak tworzyć wspierające środowisko”, która odbędzie się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie.
