
Dr Marcelina Jakimowicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego znalazła się w gronie laureatów Nagrody Historycznej POLITYKI im. Mariana Turskiego za 2024 rok. Wyróżnienie przyznano za współtworzenie serii „Biblioteka zesłańca. Świadectwa XX w.” o wspomnieniach Polaków doświadczonych represjami sowieckimi.
Dr Marcelina Jakimowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego została laureatką Nagrody Historycznej POLITYKI im. Mariana Turskiego za rok 2024. Wyróżnienie przyznano w kategorii „wydawnictwa źródłowe” za współtworzenie serii „Biblioteka zesłańca. Świadectwa XX w.”, dokumentującej losy Polaków zesłanych na Syberię.
Siedemnaście tomów
Seria, obejmująca 17 tomów i zawierająca świadectwa 35 osób, powstała w ramach projektu badawczego realizowanego w latach 2018–2024.
Projekt, finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, był wspólnym przedsięwzięciem dr Marceliny Jakimowicz, prof. Małgorzaty Ruchniewicz oraz prof. Piotra Ciochorackiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Publikacje ukazują kalejdoskop polskich losów na Wschodzie, naznaczonych doświadczeniem represji sowieckich.
PRZECZYTAJ TEŻ: Szpital Uniwersytecki ma nowego dyrektora. To Marcin Rusiniak, obecny kanclerz uczelni
Antropologia pamięci
Dr Marcelina Jakimowicz, etnolożka i kulturoznawczyni, jest absolwentką Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii pamięci, biografistyce oraz etnografii krajów Europy Wschodniej.
Prowadziła badania terenowe na Białorusi, Litwie, w Polsce, Rumunii i Ukrainie. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, współredaktorką dziesięciu publikacji oraz autorką monografii „Świat, który już nie istnieje. Polskie i ukraińskie opowieści biograficzne (1918–1956)”.
O Nagrodzie Historycznej POLITYKI im. Mariana Turskiego
Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsze i jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych autorom prac historycznych w Polsce. Zostały ustanowione w 1959 roku z inicjatywy Mariana Turskiego, wieloletniego redaktora działu historycznego tygodnika „Polityka” i przewodniczącego kapituły nagrody. W 2025 roku, po śmierci Turskiego, nagroda została nazwana jego imieniem, a do dyplomów dołączane są medale z jego wizerunkiem.

Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, w tym: prace naukowe, prace popularnonaukowe, wydawnictwa źródłowe oraz pamiętniki, relacje i wspomnienia. Celem nagrody jest promowanie książek i autorów, którzy odkrywają nieznane fakty z najnowszej historii Polski, podejmują polemikę z polityką historyczną oraz przyczyniają się do pogłębiania wiedzy historycznej społeczeństwa.