
- To wydarzenie minęło.
Promocja „Pism” Jerzego Pleśniarowicza
28 marca @ 10:00 - 17:00
Wstęp wolny
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie promujące wydanie pełnej edycji „Pism” Jerzego Pleśniarowicza – związanego z Rzeszowem poety, dramaturga, tłumacza i reżysera teatralnego.
W wydarzeniu, które odbędzie się w piątek, 28 marca, uczestniczyć będą:
- Krzysztof Pleśniarowicz – syn Jerzego, teatrolog, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w literaturoznawstwie, teatrologii i kulturoznawstwie
- oraz Jan Pleśniarowicz – wnuk Jerzego, wydawca „Pism” Jerzego Pleśniarowicza, kierujący wydawnictwem Bricolage Publishing.
Kim był Jerzy Pleśniarowicz
Jerzy Pleśniarowicz (1920-1978) – poeta, tłumacz literatury białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, słowackiej i czeskiej, reżyser teatralny i radiowy, animator kultury. Debiutował jako poeta i tłumacz w 1937 r. na łamach tygodników „Pion” i „Wołyń”.
Okres II wojny światowej Pleśniarowicz spędził w Lublinie i Nałęczowie, gdzie pracował jako nauczyciel. Uczestniczył tam w tajnym nauczaniu i konspiracyjnej działalności Batalionów Chłopskich. Po wojnie kontynuował studia polonistyczne na KUL. Równocześnie pracował m. in. w lubelskiej redakcji literackiej Polskiego Radia, „Gazecie Lubelskiej”, „Czytelniku” i Teatrze im. J. Osterwy.
- POLECAMY: Hańba gra Piosenki Warszawskiej Jesieni
W 1950 r. przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył studia polonistyczne na UJ oraz pracował jako reżyser. W latach 1952-1974 był kierownikiem literackim Teatru Ziemi Rzeszowskiej, od 1957 r. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
W 1955 r. Jerzy Pleśniarowicz zamieszkał na stałe w Rzeszowie. Współpracował z lokalną rozgłośnią Polskiego Radia, m.in. jako adaptator i reżyser słuchowisk, Wojewódzkim Domem Kultury, redakcjami „Nowin Rzeszowskich”, „Nowin Tygodnia” i „Widnokręgu”. W 1955 r. powrócił do twórczości przekładowej –
do 1978 r. opublikował w czasopismach, czternastu tomach poezji i dziesięciu antologiach blisko pół tysiąca przekładów poetyckich. Przełożył też dwie powieści.
W latach 1956-1973 wyreżyserował piętnaście przedstawień. Badał i opisywał tradycje teatralne Rzeszowa i regionu, co zaowocowało monografią „Kartki z dziejów rzeszowskiego teatru” (1985). Był prezesem–założycielem Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
„Pisma” Jerzego Pleśniarowicza. Osiem tomów dorobku literackiego
Za sprawą rodziny Jerzego Pleśniarowicza: syna Krzysztofa i wnuka Jana zrealizowano projekt edycji ośmiu tomów „Pism” Jerzego Pleśniarowicza:
- Wiersze i przekłady wierszy (Kraków 2018),
- Przekłady prozy (Kraków 2019),
- Przekłady dramatów cz. 1 (Kraków 2020),
- Przekłady dramatów cz. 2 (Kraków 2021),
- Przekłady dramatów cz. 3 (Kraków 2021),
- O poezji i recytacji. O dramacie i teatrze (Kraków 2021),
- Teatr w Rzeszowie (Kraków 2023),
- Adaptacje teatralne, radiowe i telewizyjne (Kraków 2023),
Wydarzenie w WiMBP będzie doskonałą okazją, by zapoznać się z twórczością związanego z Rzeszowem artysty i porozmawiać z jego potomkami. Wstęp na spotkanie jest darmowy.
Szczegóły
Kategoria: SpotkaniaMiejsce wydarzenia
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznaul. Sokoła 13
Rzeszów, Podkarpacie 35-010 Poland
17 866 94 90