
Coraz częściej mówi się o sankcji kredytu darmowego, ale nie każdy wie, co to dokładnie oznacza. Wyjaśniamy czym ona jest oraz podstawowe kwestie związane ze skorzystaniem z tej sankcji.
Spis treści:
Czym zatem jest sankcja kredytu darmowego? W skrócie, jest to sposób na uniknięcie płacenia odsetek i dodatkowych kosztów kredytu, jeśli bank popełnił błąd w umowie kredytowej. Dzięki temu kredytobiorca zwraca tylko pożyczoną kwotę, bez żadnych dodatkowych opłat.
Sankcja kredytu darmowego. Kto może skorzystać?
Z sankcji kredytu darmowego mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę kredytu konsumenckiego. Są to umowy, w których kwota kredytu nie przekracza 255 550 zł i które to kredyty nie są zabezpieczone hipoteką. W przypadku kredytów zabezpieczonych hipoteką sankcja kredytu darmowego przysługuje w umowach zawartych przed 22 lipca 2017 r.
POLECAMY: Pieniądze z RBO leżą na ulicy. Skorzystać może każde osiedle
Kiedy przysługuje sankcja?
Sankcję można zastosować, jeśli w umowie kredytowej znajdują się postanowienia niedozwolone. Przede wszystkim są to:
- klauzule dotyczące odsetek od prowizji i innych kosztów kredytu,
- błędnie wyliczona Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO),
- błędnie określony koszt kredytu,
- brak informacji o tym, jak zmieniają się koszty przy wcześniejszej spłacie kredytu,
Jaki jest skutek sankcji kredytu darmowego?
Kredytobiorca po skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego zwraca tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek i innych kosztów kredytu.
W jaki sposób można skorzystać i ile mamy czasu?
Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego najpierw należy złożyć do banku oświadczenie o chęci skorzystania z tego uprawnienia. Po złożeniu takiego oświadczenia otwiera się droga do złożenia pozwu do sądu cywilnego o zwrot odsetek i innych kosztów kredytu.
Masz rok od dnia spłaty kredytu na złożenie oświadczenia i ewentualne skierowanie sprawy do sądu.
Co należy przygotować?
Kredytobiorca musi przygotować umowę kredytu oraz wybrać z banku zaświadczenie o wysokości wpłaconych odsetek i innych kosztów kredytu. Te dokumenty pozwolą na dochodzenie swoich praw.
Proces może wydawać się skomplikowany, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże przejść przez wszystkie formalności i zwiększy szanse na odzyskanie pieniędzy.
Sankcja kredytu darmowego – czy to w ogóle ma sens?
Pojawia się coraz więcej orzeczeń, które stoją po stronie kredytobiorców. Przykładem jest wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie z października 2023 r. (I Wydział Cywilny, sygn. akt I C 2151/22). Dodatkowo Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 13 lutego 2025 r. wydał korzystne rozstrzygnięcie dla kredytobiorców.
Masz pytania do prawnika? Napisz do nas: re******@to*******.pl.