
Amerykanie wstrzymują militarną pomoc dla Ukrainy. – Meldunki, które napływają z granicy, z naszego hubu w Jasionce, potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej – mówił podczas dzisiejszego posiedzenia rządu premier Donald Tusk.
Spis treści:
Zawieszenie pomocy wojskowej dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy zapowiedział w nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu Biały Dom
Jest to wynikiem starcia pomiędzy prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, do jakiego doszło w piątek, 1 marca, w Białym Domu. Politycy ostro się pokłócili i nie podpisali zapowiadanego porozumienia o partnerstwie w wydobywaniu ukraińskich zasobów naturalnych.
Trump wstrzymuje dostawy do Ukrainy
W odpowiedzi na fiasko tych rozmów Trump ogłosił, że wstrzyma wszystkie bieżące dostawy pomocy wojskowej – w tym tą, która obecnie jest już transportowana do naszych wschodnich sąsiadów.
Dodatkowo zapowiedział, że do Ukrainy nie ruszą transporty broni, która obecnie jest już przechowywana w polskich magazynach, m.in. w hubie znajdującym się przy lotnisku Rzeszów-Jasionka.
ZOBACZ TEŻ: Trzaskowski w Rzeszowie. Mówił o COP, Putinie i PiS
Dziś, podczas posiedzenia rządu, zapowiadane ruchy Amerykanów potwierdził premier polskiego rządu Donald Tusk.
– Meldunki, które napływają z granicy, z naszego hubu w Jasionce, potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej. To oczywiście stawia Europę, Ukrainę, Polskę w sytuacji trudniejszej, ale musimy tej sytuacji sprostać
mówił Donald Tusk.
Sytuacja jest poważna, rząd przyspiesza prace nad ustawą
Tusk dodał, że sytuacja jest poważna i wymaga szczególnej koncentracji od rządu. Zaznaczył, że rząd będzie podejmować decyzje, które będą wymagały pełnej solidarności wszystkich podległych mu resortów
– Nadchodzą dni i tygodnie, kiedy bezwzględnie trzeba zawiesić jałowe dyskusje, spory prestiżowe, nieporozumienia koalicyjne – przekonywał ministrów.
Dodał, że rząd musi radykalnie przyspieszyć prace nad ustawą o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji na potrzeby obronności państwa.
– Być może za tydzień przyjmiemy projekt, który znacząco ułatwi inwestowanie w przemysł obronny – dodawał.
Zapewnił też, że polska strategia pozostaje drogowskazem dla UE.
– Łączymy wzmocnienie obronności Europy z dbałością o relacje transatlantyckie. Nic nie zmienia naszej determinacji – podkreślał.
Wstrzymanie pomocy to prezent dla Putina
Tuż po zakończeniu spotkania europejskich liderów w Wielkiej Brytanii, dziennikarze „The Washington Post” o komentarz w sprawie wstrzymania pomocy militarnej poprosili prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Jesteśmy gotowi kontynuować dialog, chcemy liczyć na nową pomoc. Zatrzymanie pomocy oznaczałoby wyłączną pomoc Putinowi. Dlatego uważam, że USA, przywódcy i przedstawiciele cywilizowanego świata, na pewno nie pomogą Putinowi
mówił w niedzielę, 2 marca, prezydent Ukrainy.
Dodał jednak, że on i jego zespół przygotowują się na wszelkie wyzwania, aby „armia nie miała niespodzianek”.