
Zespół naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego stworzy nowe mapy przyrody dla trzynastu obszarów chronionego krajobrazu na Podkarpaciu. Projekt o wartości prawie 4 mln zł potrwa do końca 2027 roku.
Na Podkarpaciu powstanie nowa dokumentacja dla trzynastu obszarów chronionego krajobrazu. Przygotują ją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy właśnie podpisali umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Nowa strategia będzie kosztować prawie 4 mln złotych, a dofinansowała go Unia Europejska w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
CZYTAJ TAKŻE: Energia ze słońca: Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?
By lepiej chronić przyrodę
To ważny krok w kierunku lepszej ochrony przyrody w regionie. Naukowcy opracują aktualne dane dotyczące obszarów chronionego krajobrazu (OCHK), ich granic, zagrożeń oraz potencjału turystycznego i rekreacyjnego.
– Cieszę się, że aktualizację dokumentacji opracują naukowcy z wieloletnim doświadczeniem, zaangażowani w inne projekty przyrodnicze w naszym regionie – mówi Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, odpowiedzialna za Departament Ochrony Środowiska, który przygotował i realizuje projekt.
Co dokładnie zrobią naukowcy?
Nową dokumentację opracuje zespół około dwudziestu ekspertów z różnych dziedzin: biologii, geografii, architektury krajobrazu czy informatyki. Pomogą im nowoczesne narzędzia, takie jak systemy GIS i sztuczna inteligencja, które pozwolą na analizę i przetworzenie dużych zbiorów danych.
POLECAMY: Południowa obwodnica Rzeszowa. Most nad Ptasią Wyspą budzi kontrowersje
– Dla całego zespołu będzie to potężne wyzwanie. Czeka nas ogrom pracy. Nie sądzę, aby gdzieś w kraju, aż na taką skalę, na tak dużym obszarze, były prowadzone podobne prace. Stąd tak liczny i merytorycznie zróżnicowany zespół specjalistów – podkreśla prof. Krzysztof Kukuła, który pokieruje zespołem.
Obszary chronionego krajobrazu zajmują na Podkarpaciu prawie 470 tys. hektarów i leżą aż w dziewięćdziesięciu dziewięciu gminach. Nowa dokumentacja pomoże lepiej je chronić, ale też ułatwi planowanie przestrzenne.
– Otrzymamy faktyczne dane dotyczące tych obszarów, co pozwoli ustalić jasne, przejrzyste ramy ich funkcjonowania. Opracowanie będzie również ważne dla lokalnych samorządów, którym ułatwi planowanie przestrzenne, co pozwoli ustalić przejrzyste zasady dotyczące możliwości prowadzenia na tych terenach działalności gospodarczej, co jest ważne dla przedsiębiorców – tłumaczy Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.
– Dokumentacja pozwoli wyłonić tereny dla nas najcenniejsze, co jest ważne zarówno dla ich ochrony, jak i rozwoju regionu w obszarze turystyki – dodaje Magdalena Radecka-Gibała z UMWP.
Co to są OCHK-i?
Obszary chronionego krajobrazu to tereny o zróżnicowanych ekosystemach. Są cenne nie tylko ze względu na ich walory turystyczne, ale także ze względu na to, iż pełnią ważną funkcję korytarzy ekologicznych. To drogi przemieszczania się roślin i zwierząt pomiędzy siedliskami, umożliwiające im przetrwanie, pomimo niekorzystnych zmian w środowisku. Mogą to być np. doliny rzek, kompleksy leśne, ciągi wzgórz czy torfowiska.
Prace nad dokumentacją potrwają do końca 2027 roku. Na ich podstawie Sejmik Województwa Podkarpackiego podejmie nowe uchwały, które określą zasady ochrony tych terenów.