
Po poniedziałkowych wichurach i burzach na Podkarpaciu służby działają w stanie podwyższonej gotowości. Wypłacane będą pieniądze na pomoc doraźną, a obozy harcerskie są przygotowane do ewakuacji. Przed nami kolejna ciężka noc.
Spis treści:
Chociaż wichura, która w poniedziałek przeszła nad Podkarpaciem, trwała krótko, jej skutki wciąż są odczuwalne dla mieszkańców. Jak informuje powołany przez wojewodę podkarpacką Teresę Kubas-Hul sztab kryzysowy, najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie łańcuckim, a minionej doby strażacy na Podkarpciu interweniowali ponad 1200 razy, a 4 osoby zostały ranne.
Niestety Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia dla województwa przed burzami i intensywnymi opadami deszczu.
CZYTAJ TAKŻE: Gwałtowne burze nad Podkarpaciem. 4 osoby ranne, blisko 1200 zgłoszeń
Służby przygotowują się na kolejne trudne dni
Służby przygotowują się na kolejne dni. Podczas wtorkowej konferencji prasowej zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadier Paweł Frysztak, poinformował, że zwiększono liczbę strażaków na służbie.
– Podniesione zostały minimalne stany osobowe w jednostkach organizacyjnych PSP na terenie województwa podkarpackiego. Strażaków na służbie w dniu dzisiejszym jest zdecydowanie więcej niż podczas normalnego dnia – powiedział.
Dodał, że w gotowości są także siły spoza regionu. Mają przyjechać na Podkarpacie w razie pogorszenia się sytuacji.

Wypłacają pierwsze zasiłki dla poszkodowanych
O działaniach administracji rządowej mówiła także wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. Zapewniła, że służby pracują w stanie podwyższonej gotowości, a dla poszkodowanych mieszkańców przygotowywane są wypłaty pieniędzy.
– Kiedy wpłyną do mnie wnioski od gmin, tego samego dnia albo następnego rano, będą dokonywane płatności. Dzięki temu samorządowcy mogli przekazać te środki bezpośrednio mieszkańcom – zapowiedziała.
Pieniądze na pomoc doraźną mogą wynieść do 8 tys. zł na osobę.

Obozy harcerskie na Podkarpaciu przygotowane do ewakuacji
Z kolei podkarpacka kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik zapewniła, że organizatorzy letnich obozów, szczególnie harcerskich, są przygotowani do szybkich ewakuacji.
– Wszyscy organizatorzy, szczególnie obozów harcerskich, porozumieli się z władzami lokalnymi i znaleźli bazy, gdzie w każdej chwili mogą być ewakuowani – mówiła.
Dodała, że w poniedziałek ewakuowano m.in. obóz w Nowej Wsi w powiecie kolbuszowskim, który przeniesiono do szkoły.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wakacje będą bezpieczne. Podkarpackie służby są już w gotowości
Na Podkarpaciu wypoczywa obecnie ponad 20 tysięcy dzieci. Dlatego kurator zapewniła, że kuratorzy sprawdzają czy obozy są zorganizowane bezpiecznie.

Kolejne alerty RCB
Tymczasem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało we wtorek alerty do mieszkańców dziesięciu województw, w tym podkarpackiego. W komunikacie ostrzeżono przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu oraz możliwymi podtopieniami.
„Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe” – brzmi treść alertu.
– Sytuacja meteorologiczna jest niekorzystna, apeluję do mieszkańców województwa o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń służb oraz informacji wysyłanych w alertach z Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – dodała wojewoda.
RCB zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i stosowanie się do zaleceń służb. I przypomina:
- w przypadku zagrożenia pozostańcie czujni – śledźcie ostrzeżenia IMGW/RCB i sprawdzajcie stan wód w okolicy,
- unikajcie terenów zalewowych, a jeśli tam mieszkacie, to zabezpieczcie domy i mienie, przygotujcie worki z piaskiem, przestawcie samochody w bezpieczne miejsce tak, aby w razie czego można było się szybko ewakuować,
- przenieście wartościowe rzeczy na wyższe kondygnacje budynków,
- miejcie naładowany telefon i powerbank,
- informujcie służby o zagrożeniach, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
IMGW objął ostrzeżeniami prawie cały kraj. Alert III stopnia obowiązuje m.in. w województwie łódzkim i śląskim. Podkarpacie objęte jest ostrzeżeniami II i I stopnia w zależności od powiatu. Mają zacząć obowiązywać we wtorek po południu.
Pogoda na najbliższe dni
Środa, 9 lipca
Ma być chłodniej, w ciągu dnia około 18 °C, nocą 13 °C. Przewidywane są okresowe silne opady deszczu (łącznie 25–35 mm).
Czwartek, 10 lipca
Nadal deszczowo, temperatura w dzień około 16 °C. Prognozowane są opady o natężeniu umiarkowanym do silnego, punkty z opadami 10–20 mm.
Piątek – Niedziela (11 – 13 lipca)
Przejaśnienia, ale okresowe przelotne opady i burze. Temperatury podniosą się do 19–22 °C.
Co taka pogoda oznacza to dla regionu?
- Obfite opady deszczu i ryzyko podtopień. Warto monitorować poziom rzek, zwłaszcza w powiatach objętych ostrzeżeniami (np. Rzeszów i rzekę Wisłok).
- Burze i silne porywy wiatru – szczególnie dziś (wtorek) w godzinach popołudniowych i wieczornych.
- Niższe temperatury niż typowe dla lata – szczególnie od środy do czwartku (około 16–18 °C).
- Poprawa warunków pogodowych od weekendu, choć z okresowymi burzami.
Bądź na bieżąco! Polub ToRzeszów na Facebooku, obserwuj na Instagramie.