
Przebudowa placu przed dworcem PKP wymusza zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej.
Od 21 lipca do 10 sierpnia 2025 roku w Rzeszowie obowiązywać będą tymczasowe zmiany w kursowaniu autobusów miejskich MPK zatrzymujących się przy dworcu PKP. Chodzi o „koło” i autobusy nocne.
Powodem są prace remontowe prowadzone przez firmę Budimex w rejonie placu Dworcowego, realizowane w ramach budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego (RCK).
– Od 21 lipca czyli od poniedziałku, wyłączamy czasowo z ruchu autobusowego plac Dworcowy czyli teren przed dworcem kolejowym, z tego względu na to, że potrzebne są tam pewne poprawki na nawierzchni, które wykonawca musi wykonać – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Jak dodaje, wszystko się odbywa w ramach gwarancji. Prace zostaną przeprowadzone w trakcie wakacji, ze względu na mniejszy ruch w okolicach dworca.
CZYTAJ TAKŻE: Dawid Domański, Nowy Wspaniały Rzeszów: Duch Tadeusza Ferenca dalej panuje nad tym miastem
Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że na czas prac przy dworcu PKP:
- Autobusy linii 0B rozpoczną trasę z przystanku Pl. Kilińskiego 01, a zakończą na tymczasowym przystanku przy ul. Grottgera (dawny przystanek Dworzec Główny PKP 04);
- Autobusy linii nocnych N1, N2 i N3 również odjeżdżać będą z Pl. Kilińskiego 01;
- Linia N1 ominie dodatkowo przystanek Bardowskiego 03;
- Dodatkowo wyjazd z górnej płyty RCK będzie całkowicie zamknięty dla pojazdów;
- Postój taksówek pozostaje bez zmian na płycie dolnej – wjazd i wyjazd taksówek z płyty górnej, będzie odbywał się wjazdem.

Trwa modernizacja budynku dworca
Równolegle PKP S.A. prowadzi remont samego dworca, który odzyskuje swój modernistyczny charakter z lat 60. XX wieku. Na elewacji dworca pojawiły się już proste formy, granitowo-piaskowcowe okładziny i nowoczesne przeszklenia. W holu głównym o powierzchni 350 m² umieszczone zostaną tablice elektroniczne, nowe oświetlenie, kasy, punkty usługowe oraz wygodne ławki z portami USB.
POLECAMY: Zobacz zdjęcia z budowy łącznika Armii Krajowej i Wieniawskiego
Pod ziemią zaplanowano nowe zaplecze techniczne, toalety i zejście do podziemnego parkingu, z którego będzie można dotrzeć windą do holu. Budynek będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażony w systemy energooszczędne oraz nowoczesne zabezpieczenia.
Zakończenie inwestycji, prowadzonej w formule „projektuj i buduj”, planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku, choć pierwotnie miało ono nastąpić wraz z oddaniem do użytku mieszkańcom miasta miejskiej części RCK, która została udostępniona już 1 marca 2024 roku.