
W czasach niepewności i przemian, sztuka staje się schronieniem dla pamięci i emocji. Tak właśnie jest w przypadku wystawy „Krajobraz metafizyczny” autorstwa ukraińskiego małżeństwa artystów Ołeksija Małykh i Maryny Afanasjewej.
W piątek 11 kwietnia w Galerii Integracyjnej mieszczącej się w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa przy ulicy Krakowskiej 289 w Rzeszowie otwarto wystawę malarstwa „Krajobraz metafizyczny”. Autorami jest dwójka znakomitych ukraińskich artystów z Kijowa, a prywatnie małżeństwo: Ołeksij Małykh i Maryna Afanasjewa.
Ekspozycja przenosi widza w artystycznie wyimaginowany świat, w którym obrazy stają się metaforycznymi przestrzeniami do refleksji nad ludzkim istnieniem i emocjami. Przedstawione krajobrazy nie są dosłownymi ilustracjami rzeczywistości, lecz jej przetworzonym odbiciem – pełnym symboliki, tajemnicy i głębi. Fantasmagoryczne obiekty, ruiny starożytnych budowli czy minimalistyczne pejzaże tworzą kompozycje, w których obecność myśli i ludzkiej duszy zdaje się być równocześnie realna i nieuchwytna.
Artyści wpisują swoje przetransponowane z rzeczywistości wizje w minimalistyczne, czasem konwencjonalne pejzaże, gdzie fragmenty świadomości, które wydają się wyłaniać ze snów, żyją własnym życiem, istnieją we własnych wymiarach – pisze w słowie wstępnym do wystawy Anny Baran. – W tych magicznych, artystycznych przekazach, owianych tajemnicą szeptów Ziemi, istnieje iluzja bezcielesnej obecności myśli, duszy ludzkiej, a jednocześnie ich nieobecności. Istnieje w nich przestrzeń cichego spokoju, a jednocześnie poczucia próżni i pustki.
Małykh i Afanasjewa poprzez swoje dzieła próbują uchwycić to, co bliskie i ważne – szczególnie w kontekście trudnych doświadczeń współczesności. W ich obrazach odnaleźć można przetworzone, lecz podświadomie rozpoznawalne elementy krajobrazu Ukrainy i Polski, która stała się dla nich drugą ojczyzną.
ZOBACZ TAKŻE: „Rocznik 2024” i 20 lat Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego
O twórcach. Ołeksij Małykh i Maryna Afanasjewa
Ołeksij Małykh to doświadczony artysta, kurator i pedagog, który swoją działalność wystawienniczą rozpoczął jeszcze w latach 80. Uczestniczył w ponad siedemdziesięciu indywidualnych wystawach w Europie i na świecie. Jego twórczość prezentowana była m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, USA i Chile.
Jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy i kuratorem licznych projektów artystycznych, w tym Międzynarodowego Pleneru „Znaki Pogranicza” w Polsce oraz Galerii Sztuki Współczesnej Imagine Point w Kijowie. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na kilku kontynentach.
Maryna Afanasjewa to malarka i filolożka, specjalizująca się w malarstwie sztalugowym oraz technice levkas – wzorowanej na tradycji malowania ikon. Jej twórczość czerpie inspiracje z natury, starożytnych kultur i miejskich przestrzeni. Z niezwykłą wrażliwością przekształca obserwacje rzeczywistości w symboliczne obrazy pełne koloru i faktury. Artystka aktywnie uczestniczy w wystawach, festiwalach i projektach artystycznych w Ukrainie, Polsce i Niemczech. Zajmuje się również promocją współczesnej sztuki ukraińskiej jako menadżerka w Galerii Imagine Point w Kijowie.
POLECAMY: Chęć na Niechęć. Publiczność w ekstazie
Wystawa „Krajobraz metafizyczny” potrwa do 15 maja. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 w Galerii Integracyjnej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie ul. Krakowska 289.
Wernisaż wystawy „Krajobraz metafizyczny” Ołeksija Małykh i Maryny Afanasjewej










