koncert w WDK
W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się premiera projektu „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli”. | Fot. Wit Hadło

Nie był to koncert wspomnień, ale żywa rozmowa z legendą polskiego jazzu. W Rzeszowie muzycy z Polski i Europy stworzyli własną interpretację myśli Tomasza Stańko o sztuce, kreacji, przemijaniu i ludzkiej egzystencji.


23 czerwca w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbył się wyjątkowy koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli”.

Była to premiera muzycznego projektu stworzonego wokół idei i refleksji jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów.

Wejść w dialog z artystyczną wizją Stańko

Koncert był efektem międzynarodowej rezydencji artystycznej, której celem było stworzenie i zaprezentowanie na żywo autorskiego materiału inspirowanego wypowiedziami Tomasza Stańko na temat sztuki, tworzenia, ewolucji, ciemnych stron życia, ego oraz pytań o istnienie człowieka.

Twórcy podkreślali, że nie chodziło o odtwarzanie muzyki Stańko, ale o wejście w dialog z jego sposobem myślenia i artystyczną filozofią.

Za projekt odpowiada Skubisz Lemańczyk European Jazz Collective pod kierunkiem Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza – rzeszowskiego artysty, rapera, autora tekstów i animatora kultury, który od lat łączy świat słowa z jazzową improwizacją.

koncert Stańko
Nie chodziło o odtwarzanie muzyki Stańko, ale o wejście w dialog z jego sposobem myślenia i artystyczną filozofią. | Fot. Wit Hadło
koncert Stańko
Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury spotkali się muzycy reprezentujący różne tradycje europejskiego jazzu. | Fot. Wit Hadło

Spotkanie europejskich osobowości jazzu

Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury spotkali się muzycy reprezentujący różne tradycje europejskiego jazzu.

W skład zespołu weszli:

  • Anders Mogensen (Dania) – perkusja – jeden z najważniejszych przedstawicieli skandynawskiej sceny jazzowej, współpracujący m.in. z Jerrym Bergonzim, Bobem Bergiem, Davidem Liebmanem i braćmi Brecker. Ma na koncie ponad 100 nagranych albumów jazzowych. Jest profesorem i kierownikiem Wydziału Jazzu Carl Nielsen Academy of Music w Danii.
  • Atilla Muehl (Austria) – gitara – gitarzysta łączący jazz, blues, rock i world music. Występował z legendami światowego jazzu, m.in. Johnnym Griffinem i Kurtem Rosenwinkelem. Jest autorem ośmiu albumów i doświadczonym pedagogiem prowadzącym warsztaty w Europie i Azji.
  • Marek Konarski – saksofony – muzyk określany przez brytyjski magazyn „The Guardian” mianem „wschodzącego polskiego talentu”. Współpracował m.in. z Adamem Bałdychem, Jerrym Bergonzim i Kathrine Windfeld. Jest laureatem stypendiów artystycznych oraz nominacji do Nagrody Fryderyk za album „Konarski & Folks”.
  • Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa – jeden z najbardziej cenionych europejskich kontrabasistów jazzowych. Współpracował z takimi artystami jak Randy Brecker, Mike Stern, Dave Douglas, Avishai Cohen czy Seamus Blake. Nagrał blisko 70 albumów, w tym osiem autorskich.
  • Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – głos, sample – pomysłodawca i inicjator projektu. To jeden z pionierów łączenia rapu z jazzem w Polsce, współtwórca m.in. Eskaubei Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club oraz Skubisz / Lemańczyk Cooperation. Jest także laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury oraz Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego – Artystyczny Znak Podkarpacia.
koncert Stańko
To spojrzenie na Tomasza Stańko nie tylko przez pryzmat jego muzyki, ale także przez jego przemyślenia dotyczące sztuki i życia. | Fot. Wit Hadło

„Ścieżki myśli” zamiast muzycznego pomnika

Projekt został pomyślany jako próba spojrzenia na Tomasza Stańko nie tylko przez pryzmat jego muzyki, ale także przez jego przemyślenia dotyczące sztuki i życia.

Stańko, który zmarł w 2018 roku, pozostawił po sobie nie tylko ogromny dorobek artystyczny, ale również charakterystyczny sposób patrzenia na twórczość – pełen poszukiwań, odwagi i nieustannego przekraczania granic.

Podczas rzeszowskiego koncertu jego idee stały się punktem wyjścia do stworzenia nowych kompozycji, w których muzycy połączyli improwizację, jazzową tradycję oraz współczesne brzmienia.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rzeszowska. Koncert odbył się 23 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” [ZDJĘCIA WIT HADŁO]

Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
Koncert „Tomasz Stańko – Ścieżki myśli” | Fot. Wit Hadło
REKLAMA
Udostępnij.

Od urodzenia mieszka w Rzeszowie. Lubi podróże, jazz i muzykę poważną graną na żywo, a także teatr. Nie rozstaje się z aparatem.

Zostaw Komentarz