
Wojewoda podkarpacka zapewnia, że pomoc trafia do osób dotkniętych skutkami intensywnych opadów. Na miejscu działają także komisje szacujące straty.
Spis treści:
Po przejściu gwałtownych burz i intensywnych opadów deszczu przez Podkarpacie, ruszyła wypłata doraźnej pomocy finansowej dla osób poszkodowanych. Informację przekazała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, podczas posiedzenia rządowego sztabu kryzysowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W spotkaniu udział wzięli: premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw Wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
CZYTAJ TAKŻE: Gwałtowne burze nad Podkarpaciem. 4 osoby ranne, blisko 1200 zgłoszeń
Na Podkarpaciu rozpoczęła się wypłata świadczeń
– Rozpoczęła się wypłata świadczeń. Ruszyła pomoc doraźna dla mieszkańców, którzy zostali poszkodowani w dniu wczorajszym i przedwczoraj w nocy. Prace rozpoczęły również komisje do spraw szacowania szkód – poinformowała wojewoda.
Ostatnie dni przyniosły gwałtowne burze i ulewne deszcze, które spowodowały znaczne szkody. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne, a bez prądu było nawet 55 tys. odbiorców.
Obecnie bez dostępu do energii elektrycznej pozostaje jeszcze około 300 osób.
– W dniu dzisiejszym ten problem również zostanie rozwiązany – zapewniła Teresa Kubas-Hul.

Ostatnia noc była w miarę spokojna, dziś już spokojnie
Miniona noc w województwie podkarpackim przebiegła w miarę spokojnie. Odnotowano 20 interwencji związanych m.in. z udrażnianiem przepustów, zabezpieczaniem posesji i garaży. W działania oprócz ponad tysiąca strażaków zaangażowanych jest stu pięćdziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy działają w trzech punktach: Tarnobrzegu, Krośnie i Lubaczowie.
Dziś strażacy odnotowali blisko 80 interwencji.
– Nasze działania polegają głównie na usuwaniu skutków poniedziałkowych nawałnic, które przeszły nad naszym terenem – mówi st. brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Strażacy zabezpieczają uszkodzone dachy i budynki, usuwają konary i powalone drzewa. Udrażniają też przepusty drogowe, rowy melioracyjne i studzienki kanalizacyjne. Pomagają usuwać wodę z zalanych piwnic.
– Jesteśmy cały czas gotowi i obserwujemy prognozy meteorologiczne – zapewnia st. bryg. Betleja.
Najgorzej było w poniedziałek
Dużo poważniejsza sytuacja miała miejsce w dniach 7–8 lipca. Łącznie w województwie podkarpackim doszło do 1480 zdarzeń.
Uszkodzone zostały dachy na 145 budynkach mieszkalnych, 81 budynkach gospodarczych oraz na 10 obiektach użyteczności publicznej.
W działaniach ratunkowych udział wzięło 2492 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, 224 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej – łącznie 896 zastępów!

Gdzie można składać wnioski o pomoc
Wojewoda przypomina, że osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą składać wnioski o przyznanie pomocy doraźnej w urzędach gmin, właściwych dla miejsca zamieszkania.
Wnioski przyjmowane są na bieżąco. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej udzielają informacji o wymaganych dokumentach oraz o wysokości możliwego wsparcia.
Aktualne ostrzeżenia można sprawdzić tutaj: https://rzeszow.uw.gov.pl/wczk/ostrzezenia