
Badania naukowe, seminaria, staże oraz praktyki dla studentów zapewni współpraca rzeszowskiego szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Politechniką Rzeszowską. – Porozumienie przyczyni się do dynamicznego rozwoju kierunku studiów inżynieria w medycynie – mówią władze uczelni.
Umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską i szpitalem MSWiA w Rzeszowie została podpisana w tym tygodniu.
Studenci potrzebują praktyk, a szpital naukowców
Prof. Krzysztof Gutkowski, dyrektor szpitala MSWiA w Rzeszowie, przypominał, że zarządzana przez niego placówka ostatnio wzbogaciła się o dużą ilość sprzętu wysokospecjalistycznego. To np. rezonans magnetyczny wspomagany algorytmami sztucznej inteligencji.
– To jedno z trzech takich urządzeń w Polsce i jedyne na Podkarpaciu – mówił.
PRZECZYTAJ TEŻ: Prof. Stanisław Kuś będzie patronem ulicy na osiedlu Dąbrowskiego
Przypominał przy tym, że Politechnika potrzebuje miejsc, w których studenci będą mogli nabywać praktyczne umiejętności właśnie na sprzęcie nowej generacji.
– My natomiast potrzebujemy studentów, którzy w przyszłości zasilą naszą kadrę do obsługi tego wysokospecjalistycznego sprzętu – mówił.
Wiedza, kompetencje i sprzęt
– W dzisiejszych czasach usługi medyczne związane są nie tylko z wiedzą i kompetencjami lekarza, ale lekarz wspomaga się urządzeniami, dzięki którym można przeprowadzać bardzo specjalistyczne badania. Dlatego też niezbędna jest obecność inżyniera w szpitalu, który nadzoruje systemy prowadzące diagnozy – wyjaśnił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, podpisując umowę.
Dodał, że nawiązana współpraca stwarza jeszcze większe możliwości dla studentów kierunku inżynieria w medycynie, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie, odbywając np. praktyki w szpitalu MSWiA.
Umowa obejmuje wiele dziedzin
Umowa obejmuje również badania naukowe mające na celu optymalizację istniejących rozwiązań w zakresie nowych technologii, innowacji technicznych oraz prace związane z opracowaniem nowych rozwiązań w zastosowaniach medycznych, wykonywania ekspertyz, analiz czy prac projektowo wdrożeniowych np. dotyczących akwizycji i przetwarzania danych medycznych w tym danych obrazowych wykorzystywanych dla potrzeb szeroko pojętej medycyny i rehabilitacji.
W badaniach będzie wykorzystywany m.in. o wspomagany sztuczną inteligencją rezonans magnetyczny, który można wykorzystywać w dziedzinie radiologii.
Porozumienie przyczyni się też do dynamicznego rozwoju kierunku studiów inżynieria w medycynie przez inżynierskie wsparcie dla medycyny w obszarach ortopedii, kardiologii, neurologii oraz obrazowej diagnostyki medycznej, w tym f-MRi oraz elastografii.