
W nowo otwartej pracowni angiografii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przeprowadzono pierwsze zabiegi. To kolejny krok w rozwoju małoinwazyjnego leczenia chorób układu krążenia.
Spis treści:
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przeprowadzono pierwsze zabiegi w nowo otwartej pracowni angiografii. Dr n. med. Imohamed Abdallah Alzayany, specjalista chirurgii naczyniowej, wykonał dwie małoinwazyjne operacje u pacjentów z poważnymi schorzeniami układu krążenia.
Obaj pacjenci wypisani zaraz po zabiegu
Pierwszy zabieg wykonano u 46-letniego mężczyzny po przebytym udarze, spowodowanym znacznym zwężeniem lewej tętnicy szyjnej. Lekarz poszerzył naczynie i wszczepił stent, co poprawiło przepływ krwi do mózgu i może zapobiec kolejnym udarom. Pacjent opuścił szpital dzień po operacji w dobrym stanie ogólnym.
CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy taki zabieg u dziecka na Podkarpaciu. 12-latek z wadą serca odzyskał zdrowie
Drugi zabieg przeprowadzono u chorego z cukrzycą i przewlekłym niedokrwieniem kończyny dolnej. Po amputacji palca rana nie goiła się prawidłowo. Udrożnienie tętnicy podkolanowej i podudzia poprawiło krążenie i rokowanie w procesie leczenia. Również ten pacjent został wypisany do domu.


Nowoczesna pracownia angiografii działa od miesiąca
Zabiegi te były możliwe dzięki uruchomionej właśnie w rzeszowskim szpitalu nowoczesnej pracowni angiografii, wyposażonej w dwupłaszczyznowy system firmy PHILIPS. To zaawansowane urządzenie, którego wartość, wraz z przystosowaniem pomieszczeń wyniosła ponad 7,3 mln złotych, zostało zakupione dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia oraz budżetu województwa podkarpackiego.
Nowy angiograf jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Polsce. Umożliwia lekarzom wykonywanie precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów, które jeszcze niedawno wymagałyby rozległych operacji chirurgicznych.
Nowy angiograf jest drugim tego typu urządzeniem w szpitalu. Pierwszy działa od 2022 roku i wykorzystywany jest głównie w diagnostyce i leczeniu chorób naczyniowych mózgu.

Kluczową role odgrywa doskonale przeszkolony personel
Zaawansowana technologia to jednak tylko część sukcesu. Jak podkreślają przedstawiciele Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, kluczową rolę odgrywają doświadczeni specjaliści. To lekarze, pielęgniarki, elektroradiolodzy, anestezjolodzy, a także inżynierowie i informatycy, którzy każdego dnia wspólnie dbają o zdrowie i życie pacjentów.
Aby umówić się na wizytę do chirurga naczyniowego, należy zadzwonić pod numer telefonu: 459 595 985. Do rejestracji potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.
Tworzymy nowy portal miejski. Dołącz do nas na Facebooku, obserwuj To Rzeszów na Instagramie.