
Na scenie Teatru Przedmieście trwa ósma edycja Festiwalu Teatralnego Buda Jarmarczna. Inspirowany twórczością Tadeusza Kantora przegląd przyciąga miłośników sceny niezależnej inspirowanej sztuka jarmarczna i teatrem emocji.
Spis treści:
Impreza ta, według słów Anety Adamskiej-Szukały, dyrektora Teatru Przedmieście oraz festiwalu nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa.
Jego twórczość stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Spektakle wybrane do festiwalu są w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych sztuką jarmarczną i teatrem emocji, co było bliskie samemu Kantorowi.
POLECAMY: Odyseja, czyli Teatr Nowszy z Łodzi na dworcu w Rzeszowie
Gośćmi Budy Jarmarcznej było do tej pory wielu znakomitych twórców polskiej sceny niezależnej m. in.: Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli, Teatr A3, Teatr Brama, Teatr Pantomimy MIMO i wielu innych.

Na początek „Wszechświęte” Teatru Przedmieście
W piątek, 4 lipca, pierwszego dnia festiwalu Buda Jarmarczna, Teatr Przedmieście zaprezentował sztukę „Wszechświęte”, której premiera odbyła się we wrześniu ubiegłego roku.
Scenariusz autorstwa Anety Adamskiej-Szukały oparty jest na autentycznych wspomnieniach spokrewnionych z autorką kobiet. Dzielą się one z nami swoimi przyjemnymi i przykrymi doświadczeniami – miłością, macierzyństwem, ale też cierpieniem, bólem i traumą wojenną.
ZOBACZ TEŻ: Off Rzeszów porusza do głębi. Niezależne teatry zachwyciły publiczność
W drugim dniu festiwalu miały miejsce dwa wydarzenia teatralne. Najpierw Mateusz Nowak wykonał swój monodram „Od przodu i od tyłu”, który jest teatralną biografią Juliana Ursyna Niemcewicza, uczestnika najważniejszych wydarzeń końca XVIII wieku, a przede wszystkim utraty niepodległości przez Rzeczpospolitą.
Pomimo, że minęło od tego ponad dwieście lat, portret przedstawionych tam Polaków jest, niestety, aktualny do dziś z możliwą powtórką wszystkich konsekwencji.
Następnie w plenerze na placyku koło siedziby Teatru Przedmieście zespół tarnowskiego teatru Najmniejsza Scena Świata wykonał koncert „Ty masz dla mnie coś”. Składał się on z najpiękniejszych piosenek z kręgu kultury żydowskiej, pełnych humoru nostalgii za dawno utraconym światem galicyjskich miasteczek, w których mieszały się kultury.
W niedzielę „Sensus” i „Kiedyś ci opowiem”
6 lipca Teatr Sakowicz/Cempura zaprezentuje sztukę „Sensus”, a Teatr Przedmieście w plenerze wystawi spektakl „Kiedyś ci opowiem”. Pierwszy spektakl rozpoczyna się o godz. 18, drugi – o godz. 20.
Festiwal Buda Jarmarczna dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”.
Buda Jarmarczna 2025. Zdjęcia z festiwalu











