
Nowe drogi, inwestycje w szpitale i rozwój innowacji – to tylko niektóre z działań, za które zarząd województwa podkarpackiego otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni docenili działania na rzecz rozwoju regionu.
Spis treści:
Sejmik Województwa Podkarpackiego udzielił zarządowi województwa absolutorium za wykonanie budżetu za 2024 rok oraz wotum zaufania. Po prezentacji raportu o stanie województwa i sprawozdania z wykonania budżetu radni odbyli wielogodzinną debatę, po której większość opowiedziała się za pozytywną oceną pracy zarządu.
– Dziękuję za udzielenie absolutorium oraz wotum zaufania. Bardzo się cieszę i dziękuję za merytoryczne głosy w dyskusji, bo wszyscy troszczymy się o przyszłość województwa. W trudnych czasach bardzo wiele udało nam się zrobić – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
CZYTAJ TAKŻE: 110 tys. złotych za wycieczkę radnych do Chicago. Zapłaciliśmy za nią naszych kieszeni
Inwestycje drogowe i zdrowotne
W trakcie sesji marszałek przedstawił szczegółowo dane dotyczące realizacji budżetu. Dochody województwa osiągnęły poziom 2,14 mld złotych (108,5 proc. planu), wydatki 1,83 mld złotych (90,6 proc.), a zadłużenie 150 mln złotych. Znaczną część, bo blisko 779 mln złotych, przeznaczono na inwestycje, przede wszystkim drogowe, zdrowotne i edukacyjne.
Wśród kluczowych projektów wymieniono m.in. rozbudowę Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, przygotowania do budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, a także budowę nowych odcinków dróg wojewódzkich i obwodnic.

Podkarpacie wspiera innowacyjność
Raport o stanie województwa podkarpackiego uwzględniał również działania w zakresie wspierania innowacyjności. Marszałek informował, że uruchomionych zostało 12 projektów badawczo-rozwojowych z obecnej perspektywy unijnej, samorząd kontynuował też realizację programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027 o wartości 9,6 mld złotych.
– Budujemy przewagi konkurencyjne – mówił marszałek Ortyl w trakcie prezentacji raportu. Wskazywał też na konieczność dalszego reagowania na zmieniające się uwarunkowania społeczne, gospodarcze i środowiskowe poprzez aktualizację dokumentów strategicznych województwa.
Na zakończenie sesji radni sejmiku przyjęli także dwa stanowiska – jedno odnoszące się do wypowiedzi minister zdrowia nt. szpitala uniwersyteckiego, drugie dotyczące unieważnienia postępowania na dostawę śmigłowców S-70i. Ponadto sejmik zdecydował o wsparciu inwestycji sportowych w gminach oraz o uruchomieniu programu stypendialnego dla uczniów z Podkarpacia.