
„Księga powrotu” to najnowszy spektakl rzeszowskiego Teatru Przedmieście. Zapraszamy do galerii zdjęć z premiery.
Co po nas zostanie? Kilka pożółkłych zdjęć w albumie, parę przedmiotów, jakieś urzędowe pisma, czasem publikacje… I nagrobek na cmentarzu. A przede wszystkim czyjeś wspomnienia – rodziny, przyjaciół a nawet zupełnie obcych ludzi.
Spektakl z pogranicza performansu
Taką sferę w niektórych swoich spektaklach próbuje poruszyć Teatr Przedmieście. Również w swojej najnowszej sztuce „Księga powrotu”, której premiera miała miejsce 17 maja.
A zaczęło się to w 2013 roku od zrealizowania spektaklu „Dybuk Rzeszowski”, wg legendarnego dramatu Szymona An-skiego, a potem w wielu innych przedstawieniach.
„Księga powrotu” – przedstawienie z pogranicza performansu i sztuk wizualnych, przywołuje nazwiska mieszkańców starego Rzeszowa i okolic cofając się do ostatnich lat przedwojennych oraz do tragedii okupacji. Poruszając i wzruszając widzów, aktorzy zabrali nas w podróż w towarzystwie ich i naszych przodków, pradziadków, babć i sąsiadów, splatając ich losy we wspólną opowieść, często zasłyszaną jeszcze w dzieciństwie.
ZOBACZ TEŻ: „Parady” Jana Potockiego wracają do łańcuckiego Zamku
Mi również zaszkliły się oczy, bo stanął przed nimi mój dziadek, podoficer Wojska Polskiego, stacjonujący na kresach wschodnich RP, któremu zezwolono na ślub dopiero w momencie wyruszenia na front we wrześniu 1939 roku. A potem jego ucieczka z niemieckiej niewoli, niełatwa droga do domu, po czym kolejna ucieczka wraz z rodziną przed wywózką na Sybir.
Ważną częścią przedstawienia jest wykonywana na żywo muzyka na akordeon i skrzypce, która tworzy most pamięci pomiędzy przeszłością a światem współczesnym.
Teatr Przedmieście – „Księga powrotu”
- scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska – Szukała
- muzyka: Jakub Adamski, Tomasz Pyzik
- scenografia: Maciej Szukała
- aktorzy: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Martyna Grabowska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Maciej Szukała
Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach projektu Przestrzenie Sztuki 2025.
Galeria zdjęć z premierowego przedstawienia










